Τετάρτη 25 Φλεβάρη 2015
25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Νέα τροπή μετά τη νίκη του ΠΑΟ

Για μια ακόμη φορά, στο φετινό πρωτάθλημα υπήρξε αλλαγή δεδομένων στη μάχη για τον τίτλο μετά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής. Η νίκη του Παναθηναϊκού με 2-1 επί του Ολυμπιακού στο «Απ. Νικολαΐδης» έκλεισε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα ανάμεσα στους δύο βασικούς διεκδικητές του πρωταθλήματος και πλέον η διαφορά ανάμεσα στους πρωτοπόρους «ερυθρόλευκους» και τους δεύτερους «πράσινους» είναι στη μια νίκη (3β). Ετσι οι εναπομείνασες 9 αγωνιστικές για τη λήξη της κανονικής περιόδου αποκτούν καθοριστική σημασία για τους δύο αντιπάλους που δεν έχουν (για τους δικούς τους λόγους ο καθένας) περιθώρια απωλειών. Θυμίζουμε πως χάρις στη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός απέκτησε το... πάνω χέρι σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας των δύο ομάδων, αφού έχουν μεν από μια νίκη και ισοπαλία στα τέρματα (2-2) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» υπερτερούν στο τρίτο κριτήριο (προστέθηκε φέτος) που είναι η καλύτερη επίθεση (56 έναντι 44).

Την ίδια ώρα αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο για τη συγκρότηση της πρώτης πεντάδας που οδηγεί στα πλέι οφ με τους Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό να έχουν αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για να κλείσουν τις θέσεις, ενώ στην ουρά σημαντική ανάσα πήρε ο Πανιώνιος.

Στο ντέρμπι των αιωνίων μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο για τους δύο αντιπάλους, ο Παναθηναϊκός στο β' μέρος έδειξε περισσότερο πάθος, παρουσιάστηκε πιο ουσιαστικός και κυρίως πιο επιθετικός σε σχέση με τους φιλοξενούμενους που αντιμετώπισαν (ξανά) αρκετά αμυντικά προβλήματα. Τα τέρματα για τους πράσινους προήλθαν από το αυτογκόλ του Μαζουάκου (49') και γκολ του Πέτριτς στο 78', ενώ για τον Ολυμπιακό μείωσε ο Ντομίνγκεζ στις καθυστερήσεις.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη του Πανιωνίου με 1-0 επί του Λεβαδειακού σε έναν αγώνα κρίσιμο για τις δύο ομάδες, όσον αφορά το στόχο τους για παραμονή στην κατηγορία. Ο Οικονόμου στο 80' ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό γκολ και έδωσε στην ομάδα του βαθιά βαθμολογική ανάσα να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους φιλοξενούμενους.

ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Πανθρακικός - Παναιτωλικός 0-0, Καλλονή - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0, Βέροια - ΠΑΟΚ 1-3, Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 6-1, Πλατανιάς - Κέρκυρα 1-1, Εργοτέλης - Ατρόμητος 1-2, Νίκη Βόλου - Ξάνθη 0-3 (άνευ αγώνα).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 58, Παναθηναϊκός 55, ΠΑΟΚ 50, Αστέρας Τρίπολης 44, Παναιτωλικός 42, ΠΑΣ Γιάννινα 37, Ατρόμητος 37, Ξάνθη 37, Βέροια 34, Κέρκυρα 31, Καλλονή 31, Πανιώνιος 28, Πανθρακικός 28, Πλατανιάς 27, Εργοτέλης 22, Λεβαδειακός 22, ΟΦΗ 13, Νίκη Βόλου -6.