Παρασκευή 20 Φλεβάρη 2015
ΝΤΝΙΠΡΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0
«Πάγωσε» στην επανάληψη

Τη... ζωή του δυσκολεύει ο Ολυμπιακός όσον αφορά τον στόχο της πρόκρισης στους «16» του φετινού Εuropa League μετά τη χτεσινή ήττα στο Κίεβο από την Ντνίπρο με 2-0 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των «32». Ετσι, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δύσκολο έργο στη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» αφού καλούνται να ανατρέψουν τη διαφορά των δύο γκολ. Κάτι που με βάση την εικόνα των δύο ομάδων δεν θεωρείται ανέφικτο, ωστόσο μπορεί να χαρακτηριστεί... βουνό εάν κανείς λάβει υπόψη την εμφάνιση της ελληνικής ομάδας στο β' μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από ένα πρώτο μέρος όπου είχαν τα ηνία του αγώνα, είχαν τη μεγαλύτερη κατοχή αλλά δυσκολεύονταν να τελειώσουν τις φάσεις στην επίθεση αποτελεσματικά. «πάγωσαν» στην επανάληψη. Μετά την ανάπαυλα εμφανίστηκαν χαλαροί χάνοντας τον όποιο ρυθμό είχαν στο πρώτο μέρος με λάθη στην άμυνα και αν εξαιρέσει κανείς το τελευταίο δεκάλεπτο δεν αντέδρασαν στα δύο... φθηνά γκολ (αυτογκόλ κυρίως) που δέχθηκαν από την ουκρανική ομάδα. Αρχικά στο 50' όταν με αρκετή δόση και τύχης η μπάλα από το σουτ του Κάνκαβα βρήκε στον Σαντάνα, πήρε αρκετά φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του Ρομπέρτο, και μετέπειτα στο 54' όταν απευθείας πλάγιο φάουλ του Ροτάν βρήκε στο πόδι του Σιόβα αιφνιδιάζοντας και πάλι τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Πάντως, ακόμα και έτσι οι «ερυθρόλευκοι», που έδειξαν να ξυπνάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχουν σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Σεργκενχόφερ αφού φωνάζουν για το μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι παίκτη της Ντνίπρο καθώς και ένα γκολ του Μήτρογλου στην επόμενη φάση που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μπόικο, Λουτσκέβιτς, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκ, Εζίντιο, Ροτάν, Κάνκαβα, Μπέζους (46' Κάλινιτς), Κονοπλιάνκα, Ματέους (89' Μπρούνο Γκάμα), Ζοζούλια (70' Φεντορτσούκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Σαντάνα (57' Μιλιβόγεβιτς), Σιόβας, Κασάμι, Μανιάτης, Ντομίνγκεζ (57' Φορτούνης), Ντοσεβί (72' Ντουρμάζ), Αφελάι, Μήτρογλου.

Επανέναρξη ευρωπαϊκών υποχρεώσεων με τον πήχη ψηλά(2015-02-15 00:00:00.0)
Νίκη Ολυμπιακού, παράπονα ΠΑΟ, πτήση... «Δικεφάλου»(2014-10-28 00:00:00.0)
Βραζιλία... μέσω Βουκουρεστίου(2013-11-20 00:00:00.0)
Κακή αλλά νικήτρια(2012-10-17 00:00:00.0)
Βαδίζει σε καλό δρόμο(2012-08-17 00:00:00.0)
Πανηγυρικά στους «16»(2009-12-10 00:00:00.0)