Παρασκευή 11 Ιούλη 2014
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στο Ρίο για να ... κλείσει λογαριασμούς

Αφού η άσπονδη φίλη της Βραζιλία ήταν πλέον εκτός νυμφώνος και στον τελικό είχε ήδη κλείσει θέση μια αντίπαλος με την οποία τα τελευταία 28 χρόνια έχει δημιουργήσει ήδη μια μίνι-βεντέτα μεταξύ τους, η Αργεντινή δεν θα μπορούσε να αφήσει την (για πολλαπλούς λόγους) ευκαιρία να πάει χαμένη... Μετά από 24 χρόνια η Αλμπιτσελέστε θα ξαναδώσει το «παρών» σε τελικό Μουντιάλ, μετά τη σπουδαία πρόκριση που πήρε στα πέναλτι (4-2) απέναντι στην Ολλανδία στο δεύτερο ημιτελικό. Ετσι κόντρα στη Γερμανία την Κυριακή 13 Ιούλη στο Ρίο (22.00 ΝΕΡΙΤ) θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιο στην ιστορία της, ενώ παράλληλα έχει την ευκαιρία να τα ...ξαναπεί κλείνοντας τους οποιοδήποτε λογαριασμούς με την ομάδα που αντιμετώπισε στην τελευταία της παρουσία το 1990 στη Ρώμη και της στέρησε (ελέω και διαιτητή) το τρόπαιο. Κόντρα στους «Οράνιε», το συγκρότημα του Αλεχάντρο Σαμπέγια εφάρμοσε άριστα για μια ακόμη φορά φέτος το αμυντικών πλάνων παιχνίδι της, με τον Ματσεράνο να είναι ο κορυφαίος των «Γκαούτσος» τόσο ανασταλτικά όσο και στις προσπάθειές του σε ρόλο αντι-Ντι Μαρία για την οργάνωση του παιχνιδιού. Μετά από ένα στείρο 90λεπτο, με τις δυο ομάδες να έχουν ουσιαστικά μόλις από μια σημαντική ευκαιρία (Ιγκουάιν στο 75', Ρόμπεν στο 90'), ενώ σε ίδιο τέμπο κινήθηκε και η παράταση. Στα πέναλτι, όμως, ήρθε η ώρα του πορτιέρο των Αργεντινών, Σέρχιο Ρομέρο, να μιμηθεί έναν προκάτοχό του στην ίδια θέση, τον επίσης Σέρχιο Γκοϊγκοιτσέα και με δύο αποκρούσεις στα πέναλτι των Φλαρ, Σνάιντερ (ευστόχησαν οι Ρόμπεν, Κάιτ), να προσγειώσει τα όνειρα των Ολλανδών. Την ίδια ώρα οι Αργεντινοί ήταν αλάνθαστοι στις εκτελέσεις με τους Μέσι, Γκαράι, Αγκουέρο, Ροντρίγκεζ να ευστοχούν και να δίνουν στην ομάδα τους το εισιτήριο για Ρίο.