Τρίτη 24 Δεκέμβρη 2013
Σελίδα 21
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥ
Στάση... ΟΑΚΑ

Σταματώντας το σερί του Ολυμπιακού ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρόκριση στο φετινό τελικό του Κυπέλλου

Icon

Ενας πολύ καλά διαβασμένος Παναθηναϊκός και σαφώς ανεβασμένος αγωνιστικά σε σχέση με την εικόνα του μέχρι σήμερα, έβαλε τέλος χθες στο ΟΑΚΑ στο αήττητο σερί του Ολυμπιακού (23-0 νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη), επικρατώντας με 67-59 για το δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου. Ετσι οι «πράσινοι» προκρίθηκαν στον τελικό (22 Φλεβάρη στο Ηράκλειο) όπου θα αντιμετωπίσουν τον Αρη. Παρά τα ..παρατράγουδα στην αρχή, που καθυστέρησαν την έναρξη (ρίψη κροτίδας) και λίγο πριν το τέλος (φωτοβολίδα δίπλα στον πάγκο των «ερυθρολεύκων»), σε γενικές γραμμές ο αγώνας κύλησε σε καλά πλαίσια. Με αλληλοκάλυψη στην άμυνα και εξίσου καλά «ποσταρίσματα» στην επίθεση, που οδηγούσαν σε ελεύθερα σουτ και κυριαρχία κάτω απ τα καλάθια, οι «πράσινοι» επέβαλαν το δικό τους αργό ρυθμό στο παιχνίδι το οποίο όμως κύλησε σε ρευστά πλαίσια για μεγάλο μέρος (20-16 α' δεκάλεπτο, 35-34 ημίχρονο, 45-44 στο 30'), αφού ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από μεσαία και μακρινή απόσταση. Ο αγώνας συνεχίστηκε σε ρυθμούς ντέρμπι τουλάχιστον μέχρι 5' πριν το φινάλε (54-54 στο 35'), αλλά κάπου οι λύσεις στην περιφέρεια (Μπράμος, Ματσιούλις) και τα καθοριστικά ριμπάουντ του Λάσμε, έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Καθοριστικοί για τους νικητές ήταν οι Μπράμος (12π, 7 ριμπ), Λάσμε (9π, 10 ριμπ), ενώ απ' τον Ολυμπιακό καλύτερος ήταν ο Σλούκας (13π, 3τριπ).

Επιστροφή Αρη

Εκμεταλλευόμενος τη δύναμη της έδρας του και κάνοντας ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος, που καθόρισε τις ισορροπίες του αγώνα, ο Αρης στον άλλο ημιτελικό επικράτησε του Πανιωνίου με 88-79 και θα δώσει το παρών στον τελικό μετά από 8 χρόνια. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου (τελευταίο παιχνίδι στον πάγκο αφού πάει στην Εφές), με εξαιρετική ευστοχία στα τρίποντα πήραν μέχρι και διαφορά 27 πόντων στο α' μέρος (40-13). Η αμυντική βελτίωση του Πανιωνίου στο β' μέρος και οι ενέργειες του Μακ Κόλουμ έκλεισαν την ψαλίδα στην τέταρτη περίοδο (79-74). Η ψυχραιμία των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά και η ευστοχία τους στις βολές τους έδωσε τη νίκη. Καλύτερος για τον Αρη ήταν ο Βεζένκοφ (24π), ενώ για τον Πανιώνιο ο Μακ Κόλουμ (31π).