Παρασκευή 19 Ιούλη 2013
EUROPA LEAGUE
Στραβό ... ποδαρικό για Ξάνθη

Ασχημο ποδαρικό στις επίσημες υποχρεώσεις για τη νέα σεζόν έκανε χτες η Ξάνθη που στον πρώτο αγώνα για τον Γ' προκριματικό γύρο του Europa League ηττήθηκε στην έδρα της από την ιρλανδική Λίνφιλντ με 1-0. Ετσι οι Ξανθιώτες έχουν πλέον δύσκολο έργο ενόψει της ρεβάνς στην Ιρλανδία η οποία θα γίνει μάλιστα μόλις σε μία βδομάδα. Η ελληνική ομάδα αν και ξεκίνησε καλά και είχε τον έλεγχο τουλάχιστον για 25', στη συνέχεια αποσυντονίστηκε από το γκολ των φιλοξενούμενων (25' Μπερνς) χωρίς να κάνει κάτι αξιόλογο μέχρι το ημίχρονο, εάν εξαιρεθεί μια καλή εκτέλεση φάουλ του Ντίε. Αντίθετα, στην επανάληψη η ελληνική ομάδα φάνηκε πιο κινητική στην επίθεση, έχασε κάποιες ευκαιρίες (Μαρίν 61', Τριάδης 75') ωστόσο δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι στον αγώνα.