Σάββατο 13 Αυγούστου 2011
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2011
Συνεχίζει σε καλό δρόμο η εθνική

Συνεχίζει να βαδίζει σε καλό δρόμο η εθνική ανδρών, η οποία χτες πρόσθεσε ακόμα μια νίκη στα φιλικά προετοιμασίας που δίνει ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας στα τέλη του μήνα. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου νίκησε άνετα την Πολωνία με 71-50 για το τουρνουά του Ρίμινι φτάνοντας στο 4/4 στα μέχρι τώρα φιλικά της. Η εξαιρετική εικόνα, επιθετικά κι αμυντικά, στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρκούσε στο ελληνικό συγκρότημα, που σήμερα αναμετράται με την πρώτη της αντίπαλο στο Ευρωμπάσκετ, Βοσνία (19.15). Κορυφαίος ο Κουφός με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 18 λεπτά. Θα ακολουθήσει την Κυριακή ο αγώνας με την Ιταλία.

• Με δηλώσεις του στον «Sentra 103,3» ο Γιώργος Βασιλακόπουλος αναφέρθηκε στην υπόθεση Μαυροκεφαλίδη, δηλώνοντας ότι δε θέλει να ασχοληθεί με τον διεθνή παίκτη και ότι τον απασχολούν μόνο οι παρόντες στην προετοιμασία της Εθνικής. Πάντως υπεραμύνθηκε των ανακοινώσεων της ΕΟΚ, λέγοντας χαρακτηριστικά «ότι έπρεπε να απαντήσουμε». Στη συνέχεια, αναφέρθηκε στις απουσίες, τις οποίες θα έχει η Εθνική στο Ευρωμπάσκετ, τονίζοντας ότι παρά τις ελλείψεις, τα πρώτα δείγματα ήταν ιδιαίτερα θετικά.