Σάββατο 1 Αυγούστου 1998
ΙΤΑΛΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 79 - 69

Εύκολη νίκη

Σε περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τον Καναδά η Ιταλία, που νίκησε πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, με 79 - 69.

Οι "Ατζούρι" δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους κουρασμένους Καναδούς και επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους. Με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά στο σκορ έφτασε στο μέγιστο σημείο της αφού η Ιταλία προηγήθηκε και με 19 πόντους (55 - 36).

Ενα χαλάρωμα της ιταλικής άμυνας στα τελευταία λεπτά επέτρεψε στους Καναδούς να μειώσουν τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Για άλλη μια φορά κορυφαίος των Ιταλών ήταν ο Μενεγκίν, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάγερς που επέστρεψε από τον τραυματισμό του. Από τους Καναδούς ξεχώρισε ο Χάμιλτον.

ΙΤΑΛΙΑ: Μπονόρα, Μπαζίλε 4, Ντε Πολ 4 (1) Φούτσκα 10, Ποτσέκο 13, Μάγερς 11 (2), Μενεγκίν 18 (4), Φροξίνι 4, Κιάτζιτς 15.

ΚΑΝΑΔΑΣ: Βίκερι 6, Χάμιλτον 17 (3), Ντάνιελς 3, Εντζόκου, Μπάρετ 9 (1), Χάλας 10 (2), Μακ Κάλοκ 9, Μιξ 6.