Τρίτη 30 Μάη 2000
Σελίδα 46
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Χρυσό ο Ταμπάκος

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημοσθένης Ταμπάκος στον τελικό των κρίκων, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στη Βρέμη της Γερμανίας. «Δεν μπορώ παρά να είμαι πολύ χαρούμενος με αυτήν τη διάκριση» δήλωσε κατά την άφιξή του στο αεροδρόμιο. «Πρόκειται για ένα μετάλλιο το οποίο θα χρησιμοποιήσω ψυχολογικά για να πετύχω κάτι καλό και στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ελπίζω να τα καταφέρω εξίσου καλά» ανέφερε ο και «χάλκινος» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αθλητής. Στο πανευρωπαϊκό συγκέντρωσε 9.737 βαθμούς και χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο, μετά το χάλκινο που πήρε ο Βλάσης Μάρας στον τελικό του σύνθετου ατομικού των εφήβων. Ο Ελληνας πρωταθλητής, που είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό με την 2η καλύτερη επίδοση συγκεντρώνοντας 9,712 βαθμούς, υστερώντας μόνο του Βούλγαρου Γιόρνταν Γιόβτσεφ (9,737 βαθμούς), πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και κατέλαβε την πρώτη θέση. Η άσκηση του Δημοσθένη Ταμπάκου, που αγωνίστηκε τελευταίος από τους 8 αθλητές, ήταν σχεδόν αλάνθαστη και η βαθμολογία του ήταν αρκετά υψηλή, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ούγγρο Σιλβέστερ Τσολάνι με 9,675 βαθμούς. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Λευκορώσο Ιβάν Ιβανκόφ με 9,650 βαθμούς. Στα τελικά οργάνων των εφήβων, ο Βλάσης Μάρας πήρε μέρος σε δύο τελικούς οργάνων, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ανέβει στο βάθρο των νικητών. Ο Ελληνας γυμναστής ήταν έκτος στο δίζυγο με 9,062 βαθμούς (χρυσό μετάλλιο ο Βάλντεμαρ Αϊχορν από τη Γερμανία με 9.450), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο μονόζυγο και βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα μετάλλιο, όμως περιορίστηκε στην 4η θέση με 9,512 βαθμούς. Στο ίδιο όργανο αγωνίστηκε και ο Αλέξανδρος Νάκος, ο οποίος ήταν όγδοος με 8,475 βαθμούς. Χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Γκεόργκι Γκρεμπένκοφ με 9.625 βαθμούς. Ο Κώστας Μπαρμπάκης κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό του εδάφους συγκεντρώνοντας 8,450 βαθμούς, με πρώτο τον Ουκρανό Εβγένι Μπογκονόσιουκ με 9,512 βαθμούς. Ο ίδιος αθλητής πήρε μέρος και στον τελικό του άλματος, όπου κατέκτησε την όγδοη και τελευταία θέση με 4,012 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Βούλγαρος Φίλιπ Ιάνεφ με 9.393 βαθμούς.