Τρίτη 29 Ιούνη 2004
ΤΣΕΧΙΑ - ΔΑΝΙΑ 3-0
Επίδειξη δύναμης

Επίδειξη δύναμης στον Οτο Ρεχάγκελ που βρέθηκε στην κερκίδες του σταδίου «Ντραγκάο», έκανε η Τσεχία στον τελευταίο προημιτελικό όπου πήρε άνετη πρόκριση για την τετράδα επικρατώντας της Δανίας με 3-0 και παραμένοντας η μοναδική αήττητη στη διοργάνωση με 4 νίκες. Η προσεχής αντίπαλος της εθνικής μας, έδειξε ότι δικαίως παραμένει από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, αφού για άλλη μια φορά η απόδοση των παικτών της κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, ιδιαίτερα στην επανάληψη. Εκεί το συγκρότημα του Κάρελ Μπρούκνερ χρειάστηκε μόλις 16` προκειμένου να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Οι Τσέχοι αφού σπατάλησαν το πρώτο 45λεπτο κάνοντας αναγνωριστικό παιχνίδι, στην επανάληψη ανέβασαν τους ρυθμούς τους.. Ο Κόλερ με κεφαλιά στο 49ο άνοιξε το σκορ και ο Μπάρος με ψηλοκρεμαστό πλασέ στο 63ο και φοβερό σουτ στο 65ο έβαλε τέλος στα όποια όνειρα μπορεί να είχαν οι Δανοί. Από εκείνο το σημείο και ύστερα οι Τσέχοι άρχισαν να σκέφτονται τον ημιτελικό με την Ελλάδα. Πάντως, παρά τις καλές εμφανίσεις οι παίκτες της Τσεχίας δείχνουν να παραμένουν προσγειωμένοι ενόψει τους αγώνα με τη χώρα μας, κάτι που φάνηκε και στις δηλώσεις του καλύτερο στο παιχνίδι με τη Δανία Μπάρος. «Η Ελλάδα νίκησε τη Γαλλία και έπαιξε πολύ καλά. Εχουν καλή άμυνα και είναι πολύ δυνατοί. Θα είναι διαφορετικό ματς. Πρέπει να βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Δε νομίζω πως είμαστε το φαβορί».