Τετάρτη 20 Αυγούστου 2003
ΜΠΑΣΚΕΤ
Θέμα... ψυχραιμίας

Μόνο η... ψυχραιμία έλειψε από την Εθνική μας ομάδα των ανδρών στο δεύτερο φιλικό της στη «Χάλα Πιονίρ» απέναντι στη Σερβία/Μαυροβούνιο. Το συγκρότημα του Γιάννη Ιωαννίδη γνώρισε την ήττα με 88-86, αν και θα μπορούσε δις να επιστρέψει στην Ελλάδα με το ροζ φύλλο αγώνα. Μία φορά, 8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη όταν ο Παπαλουκάς αστόχησε στη μία από τις δύο ελεύθερες βολές που επιχείρησε (το σκορ ήταν 86-86) και ακολούθως ο Βούκσεβιτς με δύο εύστοχες έγραψε το τελικό αποτέλεσμα και μία στο τελευταίο σουτ του Φώτση, που αν και ήταν αφύλακτο τρίποντο δε βρήκε ούτε... στεφάνι. Παλικαρίσια εμφάνιση για τους διεθνείς μας με τον Δήμο Ντικούδη να σέρνει το χορό στο σκοράρισμα (16 πόντοι) και τον Δημήτρη Παπανικολάου να κάνει τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο, μεταξύ αυτών και να «κλειδώσει» στο δεύτερο ημίχρονο τον Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς, που στο πρώτο 20λεπτο ήταν μια ομάδα μόνος του... Πρόβλημα στην αλληλοκάλυψη παρουσίασε η Εθνική που έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ. «Είπα στον Βουγιόσεβιτς πως ήμασταν καλύτεροι και έπρεπε να κερδίσουμε», δήλωσε μετά το ματς ο Γιάννης Ιωαννίδης, που πρόσθεσε πως η Εθνική προχωρά βήμα... βήμα.