Τρίτη 19 Αυγούστου 2003
ΔΙΕΘΝΗ
Εντυπωσίασε η Τσέλσι

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να περιμένει ο νέος πρόεδρος της Τσέλσι Ρομάν Αμπράμοβιτς και οι φίλαθλοι της ομάδας. Οι «μπλε» του Λονδίνου στο ντεμπούτο τους στην Πρέμιερ Λιγκ άλωσαν το «Ανφιλντ», επικρατώντας της Λίβερπουλ με 2-1, χάρη σε τέρμα του Τζίμι Φλόιντ Χάσελμπαϊνκ στο 88ο λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους το σκορ άνοιξε στο 25΄ ο Βερόν, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 79ο λεπτό ο Οουεν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στους υπόλοιπους αγώνες: Μπέρμιγχαμ - Τότεναμ 1-0 (36΄ πέναλτι Νταν), Πόρτσμουθ - Αστον Βίλα 2-1 (42΄ Σέριγχαμ, 63΄ Μπέργκερ - 84΄ πέναλτι Μπάρι), Λέστερ - Σαουθάμπτον 2-2 (5΄ πέναλτι Ντίκοφ, 10΄ Φέρντιναντ - 76΄ Φίλιπς, 80΄ Μπίτι), Μάντσεστερ Γ. - Μπόλτον 4-0 (35΄, 74΄ Γκιγκς, 77΄ Σκόουλς, 87΄ Φαν Νίστελροϊ), Αρσεναλ - Εβερτον 2-1 (35΄ πέναλτι Ανρί, 58΄ Πιρές - 88΄ Ρατζίνσκι), Μπλάκμπερν - Γουλβς 5-1 (17΄ Αμορούζο, 29΄ Τόμπσον, 52΄ Εμερτον, 79΄, 87΄ Κόουλ - 71΄ Ιβερσεν), Φούλαμ - Μίντλεσμπρο 3-2 (18΄ Μαρλέ, 56΄ Ιναμότο, 70΄ Σαχά - 10΄ Μαρινέλι, 81΄ Νέμεθ), Τσάρλτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (13΄ Ανελκά πέναλτι, 23΄ Σιμπιέρσκι, 83΄ Γιχάι), Λιντς - Νιούκαστλ 2-2 (24΄ Βίντουκα, 57΄ Σμιθ - 20΄ Σίρερ πέναλτι, 88΄).