Τετάρτη 20 Μάρτη 2024
Σελίδα 26
EUROLEAGUE
Εχασε έδαφος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έχασε έδαφος χθες στην προσπάθειά του για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της Euroleague, μετά την ήττα του με 85-72 από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη για την 30ή αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 18-12 και στην 5η θέση, διατηρώντας όμως σοβαρές πιθανότητες για την 4η, ενώ από την πλευρά της η Εφές αναπτέρωσε τις ελπίδες της για είσοδο στην πρώτη 10άδα.

Στο χθεσινό ματς ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε στο παιχνίδι των γηπεδούχων, έχοντας και βασικά του ατού σε χαμηλό τέμπο, και ειδικά στο πρώτο μέρος δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις, κυνηγώντας στο σκορ (26-21 στο 10', 48-37 ημίχρονο). Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση ξαναμπήκε στο παιχνίδι (62-61), ωστόσο τα προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα, σε συνδυασμό με την ευστοχία της Εφές στα μακρινά σουτ, επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τη λήξη.

Από τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Φαλ με 14 πόντους, ενώ για τους νικητές πρωταγωνιστής ήταν ο Λάρκιν με 15.