Πέμπτη 13 Απρίλη 2023
Σελίδα 18
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Επέστρεψε στον τελικό η ΑΕΚ

Στον τελικό του Κυπέλλου μετά από τρία χρόνια επέστρεψε η ΑΕΚ, παίρνοντας την πρόκριση παρά την ήττα της από τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» με 2-1 στον επαναληπτικό ημιτελικό, καθώς είχε επικρατήσει με 3-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια, στον πρώτο αγώνα. Ετσι η «Ενωση» διατηρείται και στη διεκδίκηση του νταμπλ.

Σε ένα ματς ανοιχτό, με αρκετή ένταση και πολλά φάουλ, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, πίεσε και προηγήθηκε (Βαλμπουενά 27'), ενώ η ΑΕΚ είχε προβλήματα στον χώρο του κέντρου αλλά και στη δημιουργία, πέραν της ευκαιρίας του Πινέδα στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την εικόνα τους, κλείνοντας τις γραμμές, έγιναν πιο απειλητικοί επιθετικά, έχασαν ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μπα (52'). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα, ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με γκολ του Χουάγνκ (57'), στη συνέχεια όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε.

• Στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης, ο ΠΑΟΚ εκτός απροόπτου σφραγίζει την πρόκριση σήμερα υποδεχόμενος στην Τούμπα τη Λαμία (17.00 - Novasports 4), στη ρεβάνς του υπέρ του 5-1 στο πρώτο ματς στη Φθιώτιδα.
«Στον αέρα» ξανά ο τελικός

Την ίδια ώρα η διεξαγωγή του τελικού βρίσκεται και πάλι «στον αέρα», μετά την άρνηση της κυπριακής αστυνομίας να δώσει άδεια για την πραγματοποίηση του αγώνα στο στάδιο ΓΣΠ της Λευκωσίας, όπως αρχικά επιδίωκε η διοργανώτρια ΕΠΟ, έχοντας έρθει σε συμφωνία με την Ομοσπονδία της Κύπρου. Πλέον η ΕΠΟ καλείται να αναζητήσει άλλη έδρα, ενώ πιθανό είναι να αλλάξει και η ημερομηνία διεξαγωγής, που λόγω των εκλογών είχε οριστεί στις 20 Μάη αν ο τελικός γινόταν στην Κύπρο.