Παρασκευή 12 Οχτώβρη 2018
ΠΑΟ - ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 89-84
Με θετικό «βαθμό» στην πρεμιέρα

Με ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός χτες άνοιξε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα της νέας σεζόν, επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-84 στο ΟΑΚΑ για την 1η αγωνιστική. Αν και με - φυσιολογικές για την περίοδο - διακυμάνσεις στην απόδοσή της και παρότι «έπαιξε με τη φωτιά», η ελληνική ομάδα βρήκε τις λύσεις για τρεις περιόδους - κατά τις οποίες κυριάρχησε ο γρήγορος ρυθμός - από την επίθεση, και στην τελευταία περίοδο από την άμυνα. Παράλληλα, αντέδρασε όπως έπρεπε, όταν χρειάστηκε, «κόβοντας» το ρυθμό των αντιπάλων.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 15-4, η Μακάμπι όμως με μπροστάρη τον Γουίλμπεκιν ισορρόπησε στο 10λεπτο (26-24), ενώ στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου πέρασε και μπροστά, με 30-28 στο 23', εκμεταλλευόμενη και τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού (βλ. ριμπάουντ). Μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου ο αγώνας ήταν ντέρμπι, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να αποσπαστεί στο σκορ (33-35, 46-45, 59-57, 61-60, 70-67 στο 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, πρόσεξαν περισσότερο τα ριμπάουντ, ενώ επιθετικά οι λύσεις από τον Λάγκφορντ τους έδωσαν σημαντική διαφορά (82-71 στο 35'). Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και τα λάθη στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη μέχρι τέλους.

Παναθηναϊκός: Τόμας 9, Λάνγκφορντ 13, Λασμέ 8, Παπαπέτρου 4, Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20, Καλάθης 8, Θ. Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 6.

Μακάμπι: Γουίλμπεκιν 24, Ο' Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 11, Ρολ 15, Κέιν 7, Τάιους 5, Ντι Μπαρτολομέο 2, Μπλακ 14, Ζούσμαν 2.

• Αλλα αποτελέσματα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπαρτσελόνα 95-75, Μπάγερν Μονάχου - Εφές 71-90.