Η τρομοκρατία της κυβέρνησης και των μηχανισμών της έσπασε με τρόπο εκκωφαντικό! Ηταν μοναδικός ο τρόπος που χτες στο κέντρο της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης και άλλων πόλεων, μία μέρα μετά τις απειλές της υπουργού Παιδείας και της κυβέρνησης, χιλιάδες μαθητές που στο πλευρό τους είχαν φοιτητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, δήλωσαν ξεκάθαρα «Δεν τρομοκρατούμαστε! Συνεχίζουμε τον αγώνα μας για ασφαλή, ανοιχτά σχολεία!». Εδωσαν την καλύτερη απάντηση σε μια κυβέρνηση που δεν ικανοποίησε ούτε ένα αίτημα των μαθητών, αλλά αντίθετα επιστράτευσε κάθε μέσο προκειμένου να εκβιάσει μαθητές και γονείς ώστε να τους αναγκάσει να «σκύψουν» το κεφάλι και να παίξουν τη ζωή τους κορόνα - γράμματα, συνεχίζοντας...