Την αντίθεσή της στην εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας για τις λεγόμενες «Δημιουργικές Εργασίες» στα Λύκεια εκφράζει η Πανελλαδική Γραμματεία Εκπαιδευτικών του ΠΑΜΕ. Σχετικά με την εγκύκλιο αυτή του υπουργείου η οποία στηρίζεται στο ΠΔ για την αξιολόγηση των μαθητών, η Πανελλαδική Γραμματεία του ΠΑΜΕ τονίζει ότι «από τις πρώτες γραμμές μπορεί κανείς να διακρίνει ότι η εκπόνηση των λεγόμενων "Δημιουργικών Εργασιών" δεν έχουν άλλο σκοπό παρά να προετοιμάσουν τους εκπαιδευτικούς και τα σχολεία στις αλλαγές που προωθεί η κυβέρνηση στην εκπαίδευση, στα ίδια τα αναλυτικά προγράμματα, στη νέα δομή του Λυκείου, έτσι όπως έχει περιγραφεί και από τα πορίσματα του κοινωνικού διαλόγου για την Παιδεία...