Κινητοποιήσεις αύριο σε Καρδίτσα, Τρίκαλα. Την Πέμπτη στα Φάρσαλα
Συγκεκριμένα αύριο Δευτέρα 10 Δεκέμβρη, στις 11 το πρωί, γίνεται μεγάλο συλλαλητήριο, με τρακτέρ, στην κεντρική πλατεία της Καρδίτσας. Επίσης αύριο την ίδια ώρα γίνεται αγωνιστική συγκέντρωση στην κεντρική πλατεία των Τρικάλων. Την Πέμπτη, 13 Δεκέμβρη, στις 11 π.μ., θα γίνει κινητοποίηση, με τρακτέρ, στην πλατεία των Φαρσάλων.
Οι μικρομεσαίοι αγρότες της Θεσσαλίας αγωνίζονται ενάντια στην ολέθρια πολιτική της τρικομματικής συγκυβέρνησης, που τους πλήττει καίρια, όπως πλήττει και τους εργαζόμενους, τους αυτοαπασχολούμενους και τα υπόλοιπα λαϊκά στρώματα:
Και αυτή τη φορά, όπως πάντα τις τελευταίες δεκαετίες, ο αγώνας της θεσσαλικής μικρομεσαίας αγροτιάς στρέφεται κατά της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής της ΕΕ, η οποία την οδηγεί στο ξεκλήρισμα, την ανεργία, τη φτώχεια και την εξαθλίωση, με προοπτική μια διαφορετική αγροτική ανάπτυξη, που θα στοχεύει στην ικανοποίηση των λαϊκών αναγκών σε φτηνά και ποιοτικά τρόφιμα, καθώς και στην κάλυψη των αναγκών για πρώτες ύλες στη μεταποιητική βιομηχανία.
Επίσης σε κινητοποίηση για τα προβλήματα της αγροτιάς προχωρά η Τοπική Γραμματεία της Παναγροτικής Αγωνιστικής Συσπείρωσης στη Λέσβο με την πραγματοποίηση Παλλεσβιακού Συλλαλητηρίου την Παρασκευή 14 Δεκέμβρη και συγκέντρωση στην πλατεία Σαπφούς στις 11 το πρωί.
Κάλεσμα σε κοινό αγώνα αξιοποιώντας όλες τις μορφές πάλης απευθύνει σε όλα τα κλαδικά και επιχειρησιακά σωματεία του εμπορίου και των υπηρεσιών καθώς και τις ενώσεις των αυτοαπασχολουμένων, ο Σύλλογος Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας ενάντια στις κυβερνητικές μεθοδεύσεις για κατάργηση της αργίας της Κυριακής. Σε αυτή την κατεύθυνση ο σύλλογος καλεί σε παναττική σύσκεψη αύριο στις 6 το απόγευμα στα γραφεία του (Αγ. Φιλοθέης 5β - πλ. Μητροπόλεως) όλους τους παραπάνω, προκειμένου να οργανώσουν την κοινή τους πάλη ενάντια στις άθλιες αυτές μεθοδεύσεις.
Υπενθυμίζεται ότι πριν τρεις μέρες ο υφυπουργός Ανάπτυξης Θ. Σκορδάς σε ραδιοφωνική συνέντευξη έκανε λόγω για ειλημμένη απόφαση της κυβέρνησης να ανοίξουν τα μαγαζιά, εκτός από τις 23 του Δεκέμβρη και την τελευταία Κυριακή του χρόνου στις 30 του Δεκέμβρη. Παράλληλα, η κυβέρνηση προκειμένου να ικανοποιήσει την πάγια και διαχρονική επιδίωξη των μονοπωλίων για κατάργηση της αργίας της Κυριακής, σχεδιάζει νομοθετική ρύθμιση για άνοιγμα των καταστημάτων άλλες τέσσερις Κυριακές το χρόνο, δηλαδή συνολικά έξι Κυριακές.
Σήμερα Κυριακή 9.12.2012, ώρα 10.30 π.μ., στην αίθουσα των συνταξιούχων ΤΕΒΕ (Σωκράτους 23 - 4ος όροφος), πραγματοποιείται, οριστικά, η εκλογοαπολογιστική συνέλευση της Πανελλήνιας Ενωσης Κρατουμένων Αγωνιστών Μακρονήσου (ΠΕΚΑΜ)
Για μικρούς και μεγάλους, από τις 16 Δεκέμβρη
Η Αχτιδική Επιτροπή του ΚΚΕ και το Τομεακό Συμβούλιο της ΚΝΕ της Α' Πειραιά διοργανώνουν πολύμορφες πολιτικές και πολιτιστικές δραστηριότητες στη διάρκεια των γιορτών. Συγκεκριμένα:
Στις 12 μ. στα γραφεία της λυκοσυμμαχίας στην Αθήνα
Παράσταση διαμαρτυρίας έξω από τα γραφεία της ΕΕ στην Αθήνα (Β. Σοφίας 2), με αφορμή την απονομή του βραβείου Νόμπελ Ειρήνης στην ΕΕ, συνδιοργανώνουν αύριο στις 12 το μεσημέρι, η Ελληνική Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη, η Ελληνική Επιτροπή Διεθνούς Δημοκρατικής Αλληλεγγύης, το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, η Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας, το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών, η Παναγροτική Αγωνιστική Συσπείρωση και η Πανελλαδική Αντιμονοπωλιακή Συσπείρωση Επαγγελματιών - Βιοτεχνών - Εμπόρων.
Ανάλογη διαμαρτυρία με εξορμήσεις και πικετοφορίες θα πραγματοποιηθούν αύριο και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και τους άλλους δήμους του πολεοδομικού συγκροτήματος, με κάλεσμα της ΕΔΥΕΘ. Συγκέντρωση διοργανώνει, επίσης τη Δευτέρα, στις 12 το μεσημέρι στην πλατεία Νομαρχίας και η Γραμματεία Λάρισας της ΕΕΔΥΕ.
Οι σύντροφοι Γκανίδης Λογαρινός και Διαλεχτή προσφέρουν για την Οικονομική Εξόρμηση του ΚΚΕ 2.000 ευρώ, μέσω ΚΟΒ Μενεμένης Θεσσαλονίκης.
Ο Χαράλαμπος Αξιώτης προσφέρει 1.000 ευρώ για την Οικονομική Εξόρμηση του Κόμματός μας, μέσω ΚΟΒ Γκύζη.
Ο Ζαχαρίας Αντύπας, πρώην Σχολικός Σύμβουλος, προσφέρει 1.000 ευρώ, μέσω ΚΟΒ Εκπαιδευτικών Μαγνησίας, στο ΚΚΕ, το Κόμμα που καθημερινά αγωνίζεται για τα δίκια της εργατικής τάξης και του λαού.
Στη μνήμη του αγαπημένου μου θείου, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΠΑΝΟΥ, που «έφυγε» από κοντά μας τον Ιούλη του 2012, προσφέρω 100 ευρώ, μέσω της Αχτίδας Εκπαιδευτικών της ΚΟΑ του ΚΚΕ, για την ενίσχυση του Κόμματος, στις αγωνιστικές επάλξεις του οποίου συμπαρατάχτηκε δυναμικά και αταλάντευτα σε όλη τη διάρκεια της ζωής του. Λινάρδου Βάνα
Το παράρτημα Μαρκόπουλου - Πόρτο Ράφτη της ΠΕΑΕΑ-ΔΣΕ, στη μνήμη των συντρόφων ΒΑΣΙΛΗ ΡΑΔΟΥ, ΣΩΤΗΡΗ ΤΖΙΝΙΕΡΗ και ΜΙΧΑΛΗ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ προσφέρει για την Οικονομική Εξόρμηση του ΚΚΕ 150 ευρώ.
Ο Bασίλης Mεγκισόγλου, στο πλαίσιο της οικονομικής εξόρμησης του ΚΚΕ και στην μνήμη της γυναίκας του ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΜΕΓΚΙΣΟΓΛΟΥ, προσφέρει στην ΚΟ Ξάνθης του ΚΚΕ 500 ευρώ.