Πέμπτη 9 Γενάρη 2020
Σελ. /24
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΠΑΟ
Για «ρεβάνς» και τετράδα

Μετά από μια αγωνιστική βδομάδα ανάμεικτη από πλευράς αποτελεσμάτων (μεγάλο «διπλό» στη Μόσχα και αμέσως μετά ήττα από την ΑΕΚ), ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει απόψε την Αρμάνι στο Μιλάνο (21.45 - Novasports 2) για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πρώτη του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου.

Οι «πράσινοι», 6οι αυτή τη στιγμή με 10 νίκες και 7 ήττες, επιδιώκουν ένα ακόμα σημαντικό «διπλό» προκειμένου να εδραιωθούν στις θέσεις πρόκρισης στα πλέι οφ και παράλληλα να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση μιας θέσης στην τετράδα και πλεονεκτήματος έδρας. Ο αγώνας είναι και ευκαιρία για άτυπη ρεβάνς απέναντι στην ιταλική ομάδα, η οποία στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο γύρο είχε πάρει τη νίκη με σκορ 79-78. Με νίκη απόψε με 2 πόντους διαφορά, δηλαδή, ο Παναθηναϊκός αποκτά πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Ρικ Πιτίνο χαρακτήρισε την Αρμάνι ομάδα εκρηκτική και τακτικά ευέλικτη, που για να τη νικήσει ο Παναθηναϊκός θα χρειαστεί να επαναλάβει την εμφάνισή του στη Μόσχα. Ζήτησε από τους παίκτες του έλεγχο των ριμπάουντ και αποτελεσματική περιφερειακή άμυνα απέναντι στα σουτ τριών πόντων στα οποία αναμένεται να επιδοθούν οι Ιταλοί - δύο τομείς οι οποίοι στοίχισαν στον Παναθηναϊκό στον αγώνα με την ΑΕΚ, όπως τόνισε ο Αμερικανός κόουτς.

Ο Πιτίνο υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες του Ιαν Βουγιούκα. Δεν θα αγωνιστεί ο Ράιον Μπράουν, που αναμένεται να αποτελέσει σύντομα παρελθόν για τον Παναθηναϊκό.

• Αλλοι αγώνες της βραδιάς: Αλμπα Βερολίνου - Μακάμπι Τελ Αβίβ (21.00 - Novasports 5), Μπασκόνια - Φενερμπαχτσέ (22.00 - Novasports 4), Ρεάλ Μαδρίτης - Ζαλγκίρις Κάουνας (22.00 - Novasports 3).
Να κάνει ό,τι και στη Μόσχα θέλει στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Εκπληξη από τον ΠΑΣ, «καθάρισαν» τα φαβορί

Προβάδισμα έναντι του Παναθηναϊκού πήρε ο ΠΑΣ μετά τη νίκη του με 1-0

Η νίκη - έκπληξη του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Παναθηναϊκού ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στο χτεσινό κυρίως μέρος των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Το ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν από την άλλη ο κάτοχος του τίτλου ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός, «αγκαλιάζοντας» την πρόκριση στα προημιτελικά.

Του έβαλε δύσκολα ο ΠΑΣ

Στο γήπεδο των Ζωσιμάδων ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό, απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης και παράλληλα έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ. Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, που δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και μετουσίωσαν αυτήν την υπεροχή σε προβάδισμα, με γκολ του Παλαμίδη στο 28'. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρει να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ.

«Καθάρισε» με αλλαγές

Στην Καλαμάτα ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα με αντίπαλο την τοπική ομάδα, πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα αλλά και σε τακτικό επίπεδο και είχαν σκόρερ τους Ραντζέλοβιτς (6') και Χριστοδουλόπουλο (53'). Μελανό σημείο της ημέρας για τον Ολυμπιακό ήταν ο τραυματισμός του Λοβέρα προς το τέλος της αναμέτρησης.

«Κλείδωσε» την πρόκριση

Την παρουσία του στα προημιτελικά εξασφάλισε από τώρα και ο Κυπελλούχος ΠΑΟΚ, με την ευρεία νίκη 3-0 στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, αποτέλεσμα που κάνει τη ρεβάνς της Τούμπας να μοιάζει τυπική διαδικασία. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αρχικά πιέστηκε από τους γηπεδούχους, στη συνέχεια όμως ανέβασε την απόδοσή του και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Λημνιού (24'), Μπίσεσβαρ (32') και Ακπομ (63').

Ανοιχτοί λογαριασμοί

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της Νέας Σμύρνης άφησαν Παναιτωλικός και Πανιώνιος, μετά την ισοπαλία 0-0 στο πρώτο ματς στο Αγρίνιο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο στο πρώτο μέρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι, αν και με 10 παίκτες από το 63' λόγω αποβολής του Λυμπεράκη, φάνηκαν πιο επικίνδυνοι στο τελευταίο 20λεπτο, όπου είχαν και δοκάρι με τον Εμμανουηλίδη.

Σήμερα το Τρίκαλα - Λαμία

Σήμερα στα Τρίκαλα η τοπική ομάδα, πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Football League, υποδέχεται τη Λαμία (19.30 - Cosmote Sport 1) στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος της φάσης των «16».

Θυμίζουμε ότι εκκρεμεί ο αγώνας ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΚ, που ήταν προγραμματισμένος για χτες αλλά αναβλήθηκε μετά από απόφαση του υφυπουργού Αθλητισμού, για λόγους ασφαλείας.

FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ηττες για ΑΕΚ και Περιστέρι

Με ήττες για ΑΕΚ και Περιστέρι ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του FIBA Champions League.

Για τον 2ο όμιλο η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία να παραμείνει μόνη 1η στη βαθμολογία, καθώς ηττήθηκε στο Βέλγιο από την ουραγό του ομίλου Αντβερπ με σκορ 73-61. Ηταν η τρίτη ήττα στον όμιλο για την «Ενωση», την οποία έπιασε στην κορυφή η Χάποελ Ιερουσαλήμ, με την ελληνική ομάδα πάντως να υπερέχει στην ισοβαθμία. Για την Αντβέρπ ήταν μόλις η τρίτη νίκη στον όμιλο.

Παρότι προερχόταν από μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η ΑΕΚ πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνισή της το τελευταίο δίμηνο, με αρκετά λάθη, αμυντικά προβλήματα και χωρίς συγκέντρωση στην επίθεση, όπως δείχνουν τα κάκιστα ποσοστά της στις βολές (12/24) και στα σουτ τριών πόντων (7/31). Οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι από την αρχή, παρέμειναν μπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα (26-21 στο 10', 39-35 ημίχρονο, 55-50 στο 30') και μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο διεύρυναν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Το τελευταίο τρίλεπτο η ΑΕΚ με τους Ρέι και Ματσιούλις προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 69-61 στο 38', αλλά μέχρι εκεί.

ΑΕΚ: Τσάλμερς 7, Λάνγκφορντ 19, Ματσιούλις 6, Ρέι 13, Σλότερ 6, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Γκίκας 3, Γκραντ, Μαυροειδής, Σαντ Ρος 5.

Αντβέρπ: Φαγέ 7, Κεστελούτ 9, Κλάσεν, Ρούπνικ 14, Βάνγουιν 9, Μπλέινγενμπεργκ, Μπραντς 2, Ντόνκορ 12, Ντουντζίνσκι 11, Ρότζιερ 2.

Για τον 3ο όμιλο το Περιστέρι ηττήθηκε εντός έδρας από την πρωτοπόρο Τενερίφη με 80-54. Ηταν η τέταρτη ήττα στον όμιλο για την ελληνική ομάδα, που όμως παρέμεινε στην 4η θέση, έχοντας διαφορά δύο νικών από την 5η Μπάμπεργκ.

Με πρωταγωνιστή τον Χουέρτας (11 πόντοι) η ισπανική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα (15-26 στο 10', 32-47 ημίχρονο), το οποίο διεύρυνε στο δεύτερο μέρος (44-66 στο 30'), με το Περιστέρι να μην καταφέρνει να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Περιστέρι: Αγραβάνης 5, Κάζινς 6, Γόντικας 4, Καράμπελας 4, Σαλούστρος 8, Μπλέικ, Γκρέι 3, Χάτσερ 4, Μορέιρα 6, Μόουζες 4, Σκορδίλης 10.

Τενερίφη: Καμπρέρα 1, Γκιέλο 8, Κονατέ 6, Γκέρα 3, Λούντμπεργκ 5, Μπόγρης 7, Ντίεθ 8, Χουέρας 11, Λόπεθ 11, Σαλίν 7, Σερμαντίνι 8, Σουάρεθ 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Και επίσημα η επιστροφή Χαραλαμπόπουλου

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός ανακοίνωσε χτες την επιστροφή του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και την ενσωμάτωσή στην ομάδα μετά τον δανεισμό του στον Ιωνικό Νίκαιας. Σημειώνεται πως ο 23χρονος παίκτης είχε αποκτηθεί το καλοκαίρι από τους «ερυθρόλευκους».

Ο παίκτης είχε ενσωματωθεί βέβαια ήδη εδώ και μερικές μέρες στην ομάδα και μάλιστα πήρε χρόνο συμμετοχής στο φιλικό με τον Πανιώνιο ενόψει του αγώνα της Παρασκευής (10/1) με τη Βαλένθια για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Euroleague.

Πυροβολισμός εναντίον πρώην ποδοσφαιριστή

Απόπειρα δολοφονικής επίθεσης σημειώθηκε αργά το βράδυ της Τρίτης εναντίον του Σέρβου πρώην ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Ντάρκο Κοβάσεβιτς, έξω από το σπίτι του στη Γλυφάδα. Σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει γνωστά, ο Κοβάσεβιτς πυροβολήθηκε από άγνωστο άνδρα που κατέβηκε από αυτοκίνητο, πρόλαβε όμως να καλυφθεί πέφτοντας στο έδαφος κι έτσι γλίτωσε τα χειρότερα και τραυματίστηκε ελαφρά στο γόνατο κατά την πτώση. Στο σημείο κλήθηκε άμεσα ασθενοφόρο, το οποίο παρέλαβε τον πρώην επιθετικό των «ερυθρολεύκων» και τον μετέφερε στο «Ασκληπιείο» Βούλας. Μετά την κατάθεση του Κοβάσεβιτς στις αστυνομικές αρχές, τις έρευνες ανέλαβε το Τμήμα Δίωξης Εκβιαστών της ΕΛ.ΑΣ.

EUROCUP
Κακή αρχή ο Προμηθέας

«Στραβά» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο γύρο του Eurocup ο Προμηθέας Πάτρας και μετά από νέα μέτρια εμφάνιση ηττήθηκε 63-57 από την Μπρέσια στην Ιταλία. Πρόκειται για τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Πατρινούς στο νέο έτος, μετά από εκείνη στον αγώνα με αντίπαλο τη Λάρισα για το πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο σημείωσε μόλις 3 πόντους, αλλά στην επανάληψη επέστρεψε από το -14 και μάλιστα προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου (40-41). Η απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ήταν και πάλι μετριότατη, με αποτέλεσμα την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

Μπρέσια: Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19, Κέιν 12, Βιτάλι 14, Λακουιντάνα 4, Λανσντόουνι 5, Ναόνι, Γκουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3.

Προμηθέας: Μπαμπ 6, Λίποβι 11, Αγραβάνης 5, Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12, Φίλερ 12, Ρόμπινσον, Ελις 9.