Σελίδα 21
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ηττες για ΑΕΚ και Περιστέρι

Με ήττες για ΑΕΚ και Περιστέρι ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του FIBA Champions League.

Για τον 2ο όμιλο η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία να παραμείνει μόνη 1η στη βαθμολογία, καθώς ηττήθηκε στο Βέλγιο από την ουραγό του ομίλου Αντβερπ με σκορ 73-61. Ηταν η τρίτη ήττα στον όμιλο για την «Ενωση», την οποία έπιασε στην κορυφή η Χάποελ Ιερουσαλήμ, με την ελληνική ομάδα πάντως να υπερέχει στην ισοβαθμία. Για την Αντβέρπ ήταν μόλις η τρίτη νίκη στον όμιλο.

Παρότι προερχόταν από μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η ΑΕΚ πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνισή της το τελευταίο δίμηνο, με αρκετά λάθη, αμυντικά προβλήματα και χωρίς συγκέντρωση στην επίθεση, όπως δείχνουν τα κάκιστα ποσοστά της στις βολές (12/24) και στα σουτ τριών πόντων (7/31). Οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι από την αρχή, παρέμειναν μπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα (26-21 στο 10', 39-35 ημίχρονο, 55-50 στο 30') και μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο διεύρυναν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Το τελευταίο τρίλεπτο η ΑΕΚ με τους Ρέι και Ματσιούλις προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 69-61 στο 38', αλλά μέχρι εκεί.

ΑΕΚ: Τσάλμερς 7, Λάνγκφορντ 19, Ματσιούλις 6, Ρέι 13, Σλότερ 6, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Γκίκας 3, Γκραντ, Μαυροειδής, Σαντ Ρος 5.

Αντβέρπ: Φαγέ 7, Κεστελούτ 9, Κλάσεν, Ρούπνικ 14, Βάνγουιν 9, Μπλέινγενμπεργκ, Μπραντς 2, Ντόνκορ 12, Ντουντζίνσκι 11, Ρότζιερ 2.

Για τον 3ο όμιλο το Περιστέρι ηττήθηκε εντός έδρας από την πρωτοπόρο Τενερίφη με 80-54. Ηταν η τέταρτη ήττα στον όμιλο για την ελληνική ομάδα, που όμως παρέμεινε στην 4η θέση, έχοντας διαφορά δύο νικών από την 5η Μπάμπεργκ.

Με πρωταγωνιστή τον Χουέρτας (11 πόντοι) η ισπανική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα (15-26 στο 10', 32-47 ημίχρονο), το οποίο διεύρυνε στο δεύτερο μέρος (44-66 στο 30'), με το Περιστέρι να μην καταφέρνει να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Περιστέρι: Αγραβάνης 5, Κάζινς 6, Γόντικας 4, Καράμπελας 4, Σαλούστρος 8, Μπλέικ, Γκρέι 3, Χάτσερ 4, Μορέιρα 6, Μόουζες 4, Σκορδίλης 10.

Τενερίφη: Καμπρέρα 1, Γκιέλο 8, Κονατέ 6, Γκέρα 3, Λούντμπεργκ 5, Μπόγρης 7, Ντίεθ 8, Χουέρας 11, Λόπεθ 11, Σαλίν 7, Σερμαντίνι 8, Σουάρεθ 5.