Τρίτη 30 Μάη 2000
Σελ. /48
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Χρυσό ο Ταμπάκος

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημοσθένης Ταμπάκος στον τελικό των κρίκων, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στη Βρέμη της Γερμανίας. «Δεν μπορώ παρά να είμαι πολύ χαρούμενος με αυτήν τη διάκριση» δήλωσε κατά την άφιξή του στο αεροδρόμιο. «Πρόκειται για ένα μετάλλιο το οποίο θα χρησιμοποιήσω ψυχολογικά για να πετύχω κάτι καλό και στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ελπίζω να τα καταφέρω εξίσου καλά» ανέφερε ο και «χάλκινος» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αθλητής. Στο πανευρωπαϊκό συγκέντρωσε 9.737 βαθμούς και χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο, μετά το χάλκινο που πήρε ο Βλάσης Μάρας στον τελικό του σύνθετου ατομικού των εφήβων. Ο Ελληνας πρωταθλητής, που είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον τελικό με την 2η καλύτερη επίδοση συγκεντρώνοντας 9,712 βαθμούς, υστερώντας μόνο του Βούλγαρου Γιόρνταν Γιόβτσεφ (9,737 βαθμούς), πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και κατέλαβε την πρώτη θέση. Η άσκηση του Δημοσθένη Ταμπάκου, που αγωνίστηκε τελευταίος από τους 8 αθλητές, ήταν σχεδόν αλάνθαστη και η βαθμολογία του ήταν αρκετά υψηλή, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ούγγρο Σιλβέστερ Τσολάνι με 9,675 βαθμούς. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Λευκορώσο Ιβάν Ιβανκόφ με 9,650 βαθμούς. Στα τελικά οργάνων των εφήβων, ο Βλάσης Μάρας πήρε μέρος σε δύο τελικούς οργάνων, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ανέβει στο βάθρο των νικητών. Ο Ελληνας γυμναστής ήταν έκτος στο δίζυγο με 9,062 βαθμούς (χρυσό μετάλλιο ο Βάλντεμαρ Αϊχορν από τη Γερμανία με 9.450), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο μονόζυγο και βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα μετάλλιο, όμως περιορίστηκε στην 4η θέση με 9,512 βαθμούς. Στο ίδιο όργανο αγωνίστηκε και ο Αλέξανδρος Νάκος, ο οποίος ήταν όγδοος με 8,475 βαθμούς. Χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Γκεόργκι Γκρεμπένκοφ με 9.625 βαθμούς. Ο Κώστας Μπαρμπάκης κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό του εδάφους συγκεντρώνοντας 8,450 βαθμούς, με πρώτο τον Ουκρανό Εβγένι Μπογκονόσιουκ με 9,512 βαθμούς. Ο ίδιος αθλητής πήρε μέρος και στον τελικό του άλματος, όπου κατέκτησε την όγδοη και τελευταία θέση με 4,012 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Βούλγαρος Φίλιπ Ιάνεφ με 9.393 βαθμούς.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Εμεινε ο αρχηγός

Για τέσσερα ακόμα χρόνια στον Παναθηναϊκό ο Αλβέρτης

Για άλλα τέσσερα χρόνια θα φορέσει τα πράσινα ο Φρ. Αλβέρτης
Ο αρχηγός έμεινε, ο νέος έφυγε... Στον Παναθηναϊκό δε φαίνεται να καθυστερούν πολύ το σχεδιασμό της νέας χρονιάς για αυτό δεν αφήνουν ούτε μέρα να πάει χαμένη. Ετσι λοιπόν αμέσως μετά το πρωτάθλημα κύριο μέλημα των διοικούντων της «πράσινης» ΚΑΕ ήταν να λυθεί το θέμα των συμβολαίων που λήγουν φέτος. Πρώτος στη λίστα φυσικά ήταν ο αρχηγός της ομάδας Φραγκίσκος Αλβέρτης που τελικά θα παραμείνει στην ομάδα για άλλα τέσσερα χρόνια. Στις συζητήσεις που έγιναν με τον Ελληνα διεθνή τα πάντα κύλησαν ομαλά και ο «Φράγκι» συμφώνησε ν' ανανεώσει το συμβόλαιό του έναντι περίπου 300 εκατ. δρχ. το χρόνο (1,2 δισ. δρχ. συνολικά). Πάντως, μπορεί ο αρχηγός να έμεινε, ένας άλλος έφυγε με ένα όνειρο «τρελό». Πρόκειται για τον Αντώνη Φώτση που αναχώρησε για το Σικάγο. Ο νεαρός φόργουορντ του Παναθηναϊκού θα προσπαθήσει να έρθει όσο το δυνατόν κοντύτερα με το «μαγικό» κόσμο του ΝΒΑ συμμετέχοντας στο «πρι ντραφτ καμπ» του Σικάγο. Ο Παναθηναϊκός παρακολουθεί από κάποια απόσταση το θέμα και απλώς περιμένει στις 15 Ιουνίου την επιστροφή του στην Αθήνα και στις προπονήσεις που έχει προγραμματίσει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς για τους νεότερους σε ηλικία παίκτες.

Πρωτιά για ΑΕΚ

Κοντά στην πρώτη της μεταγραφή βρίσκεται η ΑΕΚ. Ο Γιώργος Πανταζόπουλος βρίσκεται μια... ανάσα από το «Δικέφαλο», σύμφωνα με δηλώσεις του όπου παραδέχτηκε πως η φημολογία των ημερών, έχει κάτι παραπάνω από βάση: «Υπάρχει ένα πολύ σοβαρό ενδιαφέρον της ΑΕΚ. Περιμένω την επίσημη πρόταση στην ομάδα. Δεσμεύομαι με συμβόλαιο με τη Νήαρ Ηστ, οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα αν δε φτάσει η πρόταση. Από όσο γνωρίζω, σύντομα θα υπάρξουν εξελίξεις και είναι κάτι που εύχομαι. Μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ελλάδας αποτελεί το όνειρο κάθε παίκτη» υποστήριξε ο νεαρός παίκτης.

Οσο για τους τριταθλητές, ρευστά παραμένουν τα πράγματα αναφορικά με το θέμα του προπονητή, μετά τις δηλώσεις του Σωκράτη Κόκαλη που άφησε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα. Ο πρόεδρος των «ερυθρολεύκων» δήλωσε ότι δεν μπορεί να δώσει απάντηση εάν ο Γιάννης Ιωαννίδης θα είναι προπονητής τη νέα περίοδο και λογικά το «αντίο του ξανθού» στο λιμάνι μάλλον είναι θέμα ημερών. Πάντως όλα θα ξεκαθαριστούν στο αμέσως προσεχές διάστημα, όπου ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει συνάντηση των δυο ανδρών.

ΠΟΛΟ
Προβάδισμα Παναθηναϊκού

Η σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού επί της Πάτρας με 11-3 στο ΟΑΚΑ, ξεχώρισε στην 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Οι «πράσινοι» έχουν πλέον το προβάδισμα έναντι του Εθνικού, όσον αφορά στην είσοδό τους στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου. Την πρώτη θέση της βαθμολογίας εξασφάλισε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ο Ολυμπιακός που στο ντέρμπι του Πειραιά νίκησε τον Εθνικό με 13-7. Αντίθετα, οι κυανόλευκοι" από την πλευρά τους, έχασαν πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα. Ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία έμεινε και ο Αρης Θεσσαλονίκης που νίκησε στην έδρα του 8-7 τη Χαλκίδα, ενώ η Βουλιαγμένη επικράτησε 5-10 της Χίου στο νησί της μαστίχας, με τον Γιώργο Αφρουδάκη να πετυχαίνει πέντε γκολ. Στα Χανιά, η τοπική ομάδα νίκησε 11-5 τη Γλυφάδα, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με μίας ώρας καθυστέρηση, ενώ το Παλαιό Φάληρο πήρε σπουδαία νίκη επί του Ηλυσιακού με 4-8 στο Ιλίσιο κολυμβητήριο και η ομάδα των Ιλισίων ουσιαστικά υποβιβάστηκε στην Α2. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 34, Βουλιαγμένη 31, Χανιά 28, Παναθηναϊκός 27, Εθνικός 26, Πάτρα 20, Χίος 19, Γλυφάδα 15, Χαλκίδα 8, Αρης Θ 7, Π.Φάληρο 7, Ηλυσιακός 6.

• Η πρωταθλήτρια Γιουγκοσλαβίας Μπέτσεϊ ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί της Ευρώπης, επικρατώντας στον τελικό του φάιναλ φορ που έγινε στο Μπέτσεϊ, 11-8 της κροατικής Μλάντοστ
Θετικό ξεκίνημα

«Καλημέρα» με νίκη είπε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών στα προκριματικά του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος αφού επικράτησε της Φινλανδίας με 3-1 σετ (25-23, 22-25, 25-22, 25-18). Οι διεθνείς μας πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και ικανοποίησαν τον τεχνικό της ομάδας Τζιαν Πάολο Μοντάλι που δήλωσε ευχαριστημένος από τη γενική εικόνα, αλλά διευκρίνισε ότι στόχος είναι και η ποιότητα. Επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είναι με την Ουγγαρία την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Αντίθετα, με τους άνδρες οι γυναίκες δεν τα κατάφεραν στην πρεμιέρα της αντίστοιχης διοργάνωσης, αφού ηττήθηκαν από την Πολωνία εκτός έδρας με 3-0 (25-17, 28-26, 25-13). Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

• Σύμφωνα με δημοσίευμα ιταλικής εφημερίδας ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Τζιαν Πάολο Μοντάλι, δέχτηκε πρόταση συνεργασίας από την Τρεβίζο. Πάντως ο πετυχημένος τεχνικός στο πρόσφατο παρελθόν είχε δηλώσει την προτίμησή του να εργαστεί μόνο στην Εθνική.
ΣΤΙΒΟΣ
Αισιόδοξα μηνύματα

Αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια έστειλαν η Αναστασία Κελεσίδου και ο Χρήστος Πολυχρονόπουλος που συμμετείχαν στο διεθνές μίτινγκ σφυροβολίας, το οποίο διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στο Χάλε της Γερμανίας. Η Αναστασία Κελεσίδου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο ρίχνοντας βολή στα 66.88 μέτρα. Ετσι η αθλήτρια του Ηρακλή έδειξε τις προθέσεις της για μια χρονιά η οποία μόλις ξεκίνησε αλλά είναι πολύ σημαντική αφού περιλαμβάνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ. Εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χρήστος Πολυχρονόπουλος που πήρε τη δεύτερη θέση με καλύτερη βολή στα 79.12.

Εξαλλου παρελθόν αποτελεί το πανελλήνιο ρεκόρ (61,90) της Αμαλίας Λάμπουρα στη σφυροβολία, καθώς κατά τη δεύτερη μέρα των Εαρινών Αγώνων στίβου, στη Θεσσαλονίκη, η Ευδοκία Τσιαμόγλου προσγείωσε τη σφύρα της στα 62,20 μέτρα!

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Με 8άδα στο Σίδνεϊ

Σε οκτώ κατηγορίες σκαφών θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, αφού όπως ενημέρωσε η διεθνής Ομοσπονδία Ιστιοπλοΐας την ΕΙΟ, η χώρα μας εξασφάλισε την πρόκριση και στα ΣΤΑΡ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το οποίο διεξήχθη στις ΗΠΑ. Ετσι η Ελληνική Ομοσπονδία Ιστιοπλοΐας γνωστοποίησε ήδη στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή τα ονόματα των αθλητών που θα συμμετάσχουν στους Αγώνες του Σίδνεϊ, τα οποία είναι: Μιστράλ ανδρών: Ν. Κακλαμανάκης. Μιστράλ γυναικών: Α. Σκαρλάτου. Φιν: Α. Παπαθανασίου. Λέιζερ: Α. Μπουγιούρης Γιούροπ: Μ. Βλάχου. 470 ανδρών: Α. Κοσματόπουλος-Κ. Τριγκώνης 470 γυναικών: Σ. Μπεκατώρου-Α. Τσουλφά ΣΤΑΡ: Λ. Πελεκανάκης-Δ. Μπούκης.

Εξαλλου, την τρίτη θέση στην κλάση 470 κατέλαβε το ελληνικό πλήρωμα των Ανδρέα Κοσματόπουλου και Κώστα Τριγκώνη στο Γιουρολίμπ του Μέτεμπλικ. Οι Ελληνες πρωταθλητές με 19 βαθμούς ποινής στις έξι ιστιοδρομίες (δεν έγιναν αγώνες τις δύο τελευταίες ημέρες λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών) κατέκτησαν την τρίτη θέση. Την πρώτη θέση πήραν οι Αυστραλοί Κινγκ-Τερνμπ με 10 βαθμούς ποινής και ακολούθησαν οι Αμερικανοί Φόρστερ-Μέρικ με 18.

Στην 25η θέση της γενικής κατάταξης με 196 βαθμούς ποινής, βρίσκεται η Αγγελική Σκαρλάτου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ιστιοσανίδας που ολοκληρώνεται σήμερα στην Ισπανία. Ο Γιάννης Χρυσοχού είναι τέταρτος στον αργυρό στολίσκο των ανδρών του Ευρωπαϊκού με 94 βαθμούς ποινής .