Παρασκευή 24 Αυγούστου 2018
Σελίδα 19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΕΡΝΛΙ 3-1
Προβάδισμα πρόκρισης

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός, μετά τη χτεσινή του νίκη με 3-1 επί της Μπέρνλι στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται στη ρεβάνς της Αγγλίας να διαχειριστούν το σκορ της νίκης και να σφραγίσουν το «εισιτήριο».

Η ελληνική ομάδα έφτασε στη νίκη κυρίως χάρη στην απόδοσή της στο β' μέρος, όταν και απέβαλε τη νευρικότητα του α' ημιχρόνου, εμφανίστηκε καλύτερη τακτικά και άσκησε πίεση στους Αγγλους, για τους οποίους η κατάσταση επιδεινώθηκε περαιτέρω μετά την αποβολή του Γκίμπσον στο 60' με δεύτερη κίτρινη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με απευθείας φάουλ του Φορτούνη (19'), ωστόσο απώλεσαν το προβάδισμά τους εξαιτίας («τραβηγμένου») πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ της Μπέρνλι και το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γουντς (33'). Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπουχαλάκης έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό (49'), ενώ το 3-1 έγινε και πάλι από τον Φορτούνη, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (60'). Με καλή αμυντική διαχείριση, ο Ολυμπιακός δεν κινδύνεψε μέχρι το τέλος, ενώ επιθετικά είχε και τουλάχιστον δύο ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (83' Ανσαριφάρντ), Φορτούνης (88' Φετφατζίδης), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Γκίμπσον, Λονγκ, Γουόρντ (66' Λένον), Κορκ, Χέντρικ, Τέιλορ, Γκούντμουντσον (72' Βόουκς), Γουντς, Μπαρνς.

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, ανακατατάξεις στους «μνηστήρες»(2024-01-04 00:00:00.0)
Ξεκίνημα με θετικό βαθμό(2019-09-19 00:00:00.0)
Δεύτερη εμφατική νίκη για τους «κυανέρυθρους»(2017-07-22 00:00:00.0)