Πέμπτη 21 Δεκέμβρη 2017
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 88-86
Την «πάγωσε» στο ΣΕΦ

Κάνοντας σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και επέστρεψε από το -10, ο Ολυμπιακός πέτυχε σημαντική νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ με 88-86, για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου «συγκατοικούν» με τη ρωσική ομάδα, έχοντας απολογισμό 10 νίκες - 3 ήττες. Η νίκη έχει και ψυχολογική σημασία για τον Ολυμπιακό, που προερχόταν από ήττα στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ, ενώ το τελευταίο διάστημα είναι συνεχώς «λαβωμένος» από απουσίες βασικών παικτών λόγω τραυματισμών (χτες έλειψαν οι Πρίντεζης και Αγραβάνης).

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος για τις δύο ομάδες (23-20 στο 10', 45-48 ημίχρονο), ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου παρασύρθηκε από το ρυθμό της ρωσικής ομάδας, η οποία με πρωταγωνιστές τους Ντε Κολό και Ροντρίγκεθ κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ, προηγούμενη με 62-52 στο 27', ενώ κρατήθηκε μπροστά μέχρι το 35' (64-68 στο 30', 66-72 στο 33').

Λίγο πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός βρίσκοντας τα μακρινά σουτ, κυρίως από τους Στρέλνιεκς, Παπανικολάου και Σπανούλη, και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 77-72, 4' πριν το φινάλε. Από κει και πέρα οι καλές άμυνες και ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν τα καθοριστικά στοιχεία που κράτησαν τη νίκη για την ελληνική ομάδα, παρά την προσπάθεια της ΤΣΣΚΑ να κλέψει τη νίκη.

Ολυμπιακός: ΜακΛίν 25, Παπαπέτρου 8 (1/3 τρίποντα), Σπανούλης 16 (1/3 τρίποντα), Στρέλνιεκς 10 (1/4 τρίποντα), Παπανικολάου 15 (3/4 τρίποντα), Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Γουίλτζερ 8 (2/3 τρίποντα), Τόμπσον 6.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 18 (1/5 τρίποντα), Αντόνοφ 7, Κορόμπκοφ 2, Ροντρίγκεθ 23 (5/9 τρίποντα), Κλάιμπερν 13, Χίγκινς 8, Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 11 (8 ριμπάουντ).