Παρασκευή 12 Μάη 2017
ΠΟΛΟ
Εδωσε ... παράταση ο Ολυμπιακός

Παράταση στην αγωνία δόθηκε χτες για την υπόθεση του τίτλου στην Α1 πόλο γυναικών, μετά τη σπουδαίας σημασίας νίκη του Ολυμπιακού επί της Βουλιαγμένης με 9-8 στο κολυμβητήριο του Λαιμού, σε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι. Ετσι οι «ερυθρόλευκες», αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 νίκες, ισοφάρισαν σε 2-2 και όλα θα κριθούν στο 5ο και καθοριστικό παιχνίδι στον Πειραιά. Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 9-5 στο τρίτο οκτάλεπτο. Ωστόσο η Βουλιαγμένη έδειξε να «ξυπνά» στην τελευταία περίοδο, όπου έσφιξε την άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε άριστα το πλεονέκτημα της παίκτριας παραπάνω και προσπάθησε για την ανατροπή, μειώνοντας σε 9-8, 1'20'' πριν το φινάλε. Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Ολυμπιακού ξαναθυμήθηκαν την καλή τους άμυνα, διατηρώντας το προβάδισμα και φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-3, 3-4, 3-0

Βουλιαγμένη: Ο' Ντόνελ 3, Κούλχαας 1, Χυδηριώτη 2, Πάτρα 1, Ξενάκη 1.

Ολυμπιακός: Μπιανόνι 3, Ασημάκη 1, Σμιτ 3, Μανωλιουδάκη 1, Ελευθεριάδου 1.