Πέμπτη 9 Απρίλη 2015
ΚΥΠΕΛΛΟ
Ξεμπέρδεψε με το καλημέρα ο Ολυμπιακός

Την παρουσία του στο φετινό τελικό του Κυπέλλου εξασφάλισε από χτες ουσιαστικά ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 3-0, στη Ριζούπολη, επί του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση. Ετσι, πλέον, η ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες. Μετά το... πάθημα με την ΑΕΚ στα προημιτελικά αλλά και την ήττα στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ τεχνική ηγεσία και παίκτες των «ερυθρολεύκων» εμφανίστηκαν προσγειωμένοι και επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί της αναμέτρησης. Κυριαρχώντας απ' τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο (Ντοσεβί 20', Χάρα 25') ενώ με την έναρξη της επανάληψης και πάλι με τον Ντοσεβί (57') τριπλασίασε τα τέρματα τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

• Σήμερα θα διεξαχθεί το πρώτο παιχνίδι του άλλου ημιτελικού, με τον Ηρακλή να υποδέχεται την Ξάνθη στο Καυταντζόγλειο (17.00). Για τον αγώνα δεν θα υπάρχει τηλεοπτική μετάδοση λόγω της εξάωρης στάσης εργασίας, από τις 13.00 έως τις 19.00 για τους τεχνικούς, που κήρυξε η Ενωση Τεχνικών Ιδιωτικής Τηλεόρασης Βόρειας Ελλάδας. Αιτία αποτέλεσαν το πρόσφατο περιστατικό με την επίθεση στο βαν του OTE TV και ο τραυματισμός 3 τεχνικών στο ίδιο στάδιο από άγνωστα άτομα πριν από τον αγώνα Ηρακλή - Λάρισας για τη Football League.