Οπως τονίζει ο Δ. Γρηγοράτος «Πρέπει να σημειώσουμε ότι τα "παιδιά" έξω στην ΕΣΣΔ και στις άλλες Λαϊκές Δημοκρατίες όχι μόνο αποκαταστάθηκαν επαγγελματικά, αλλά πολλά είχαν ενεργό ανάπτυξη στην κοινωνική και καλλιτεχνική ζωή. Αυτό μας οδήγησε και στη δημιουργία μιας σκηνής, όπου η πρωταγωνίστρια Ολυμπία Γελοδάρη - πρόσωπο που είχε βιώσει τα γεγονότα - να μετέχει ως χορογράφος σε συμβολική χορογραφία στο διασκευασμένο μπαλέτο "Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΜΑΝΤΣΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟΝ ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ", όπου ο οραματιστής ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ συναντά τον επαναστάτη ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ στο σύμπαν, όπου είχε "διαρρήξει τον παρθενικό υμένα του σύμπαντος", κατά τον ποιητή, πριν οι αντεπαναστάτες και οι γραφειοκράτες στα παρασκήνια διακόψουν την παράσταση».
Στο «FILS DE GRECE» πρωταγωνιστούν η Τζένη Σταυροπούλου και ο Πέτρος Γιασεμής, πρόσωπα που έχουν βιώσει τα γεγονότα όπως η Ολυμπία Γελοδάρη (χορογράφος, πρακτική εξάσκηση στα Μπολσόι, επικεφαλής στην Οπερα της Οδησσού, Λυρική Σκηνή), ο Γιώργος Παΐζιος (Παιδοπολίτης και ονομαστός εναερίτης της ΔΕΗ). Συμπρωταγωνιστούν: Γιάννης Θωμάς, Αντώνης Βλησίδης, Βίκυ Σταύρακα, Αλεξάντερ Γιέλονοβ, Παύλος Ορκόπουλος.
Διεύθυνση Φωτογραφίας: Γιάννης Βαλέρας. Μοντάζ: Γιάννης Τσιουλάκης. Μουσική (τσέλο): Georg Mertens. Συνεργάτες Σκηνοθέτη: Νίκος Αξαρλής, Φάνης Δαλέζιος, Αντιγόνη Μητσιμπούνα - Δαβάκη. Τιμητική αναφορά στον Μάνο Ζαχαρία, τον Γιώργο Σεβαστίκογλου και τον Απόστολο Μουσούρη, που κατέγραψαν το γεγονός στην εποχή του.
Σενάριο - Σκηνοθεσία: Διονύσης Γρηγοράτος
Παραγωγή: Κωνσταντίνος Δ. Γρηγοράτος