Πέμπτη 24 Νοέμβρη 2011
Αρχή με ήττα

Με βάση την ατυχία που δέρνει την εθνική ανδρών, αφού εκτός των σημαντικών απουσιών βασικών παικτών (Προύσαλης, Χριστοφιδέλης) και την ταλαιπωρία που ακολούθησε το ταξίδι στη Γαλλία και τη διαμονή στο ξενοδοχείο (40χλμ. από το γήπεδο) δε θα μπορούσε κανείς να περιμένει άλλο αποτέλεσμα στην πρεμιέρα των αγώνων της για το προ-Ολυμπιακό τουρνουά. Ετσι, μάλλον φυσιολογική θεωρείται η ήττα με 3-0 από τους οικοδεσπότες του ομίλου με αυτό που μένει για τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη να είναι το γεγονός ότι πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι. Ετσι, η Ελλάδα θα χρειαστεί νίκη την ερχόμενη Παρασκευή κόντρα στη Γερμανία για να ελπίζει στην πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Οι διεθνείς πάλεψαν στα δύο πρώτα σετ, έχοντας ένα προβάδισμα μέχρι τον 20ό πόντο, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ομως, στο τρίτο βγήκε η κούραση από την προσπάθεια των προηγούμενων σετ και το 25-12 ήρθε εντελώς φυσιολογικά από μια θεωρητικά ανώτερη ομάδα.Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-12