Παρασκευή 31 Ιούλη 2009
ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ - ΠΑΟΚ 1-2
Βήμα πρόκρισης

Με το... ενάμισι πόδι στον επόμενο γύρο του φετινού Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται ο ΠΑΟΚ που νίκησε χτες εκτός έδρας τη Βαλερένγκα με 2-1 στη Νορβηγία. Ετσι, ενόψει και της ρεβάνς στην Τούμπα την επόμενη εβδομάδα, ο «Δικέφαλος» έχει την τύχη στα χέρια του όσον αφορά την παρουσία του στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτό που διαμόρφωσε ουσιαστικά το αποτέλεσμα. Η ελληνική ομάδα μετά από μια φλύαρη πρωτοβουλία των κινήσεων προηγήθηκε αρχικά στο 30' με απευθείας φάουλ του Λίνο, για να διπλασιάσει τα γκολ στο 38' με τον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος στη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Στρομπέρ στο 41'. Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου ενώ η καταρρακτώδης βροχή δυσκόλεψε κατά πολύ τις προσπάθειες των παικτών στο τελευταίο 20λεπτο.