Πέμπτη 29 Γενάρη 2009
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Πρόκριση θρίλερ για ΠΑΟΚ

Σε ένα ματς για γερές καρδιές ο ΠΑΟΚ πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, αφού νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι τον Αρη με 9-8! «Μοιραίος» στη διαδικασία της εσχάτης των ποινών ήταν ο Καράμπελας που στο τελευταίο πέναλτι έστειλε την μπάλα εκτός της εστίας του Χαλκιά. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έμειναν στο 0-0, αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν επιφυλακτικά λες και ήθελαν να λύσουν τις διαφορές τους με την ψυχοφθόρα, όπως αποδείχτηκε, διαδικασία των πέναλτι.

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Λέμπο, Γιάχιτς, Βιτόλο, Ρεγκέιρο (107' Μπατιόν), Χαβίτο (76' Καμπόρα), Γκαρσία, Κόκε, Λαμπριάκος (59' Κάλβο).

• ΠΑΟΚ Χαλκιάς, Σνάουτσνερ (35' Μπιζέα), Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζάς, Δάρλας, Ιβιτς (82' Αθανασιάδης), Βερόν, Γκαρσία (108' Μπαλάφας), Λίνο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς. Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο Πανιώνιος αν και κινδύνεψε αρκετές φορές (ευκαιρίες Τσάτσος 45`, Χαλαούνι 67` Αλεξίου 71`) εντούτοις επιβλήθηκε με 2-0 (Κουμορτζί 41`, Ρεκόρμπα 77`) της Βέροιας στη Νέα Σμύρνη και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα της διοργάνωσης.
  • Το αναλυτικό πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου, γνωστοποίησε χτες η ΕΠΟ το οποίο είναι: 4/2 Πανσερραϊκός - Παναθηναϊκός (19.00) ΠΑΟΚ- Ολυμπιακός (21.15), 8/2 Πανιώνιος - Αστέρας Τρίπολης (16.45) Ξάνθη - ΑΕΚ (21.30). Οι επαναληπτικοί των παιχνιδιών στις 4 Φλεβάρη θα γίνουν στις 4 Μάρτη και αυτοί των παιχνιδιών 8 Φλεβάρη στις 25 του ίδιου μήνα.
Φινάλε των αουτσάιντερ και των ...πέναλτι(2019-01-25 00:00:00.0)
Ανοιχτό το ντέρμπι, προβάδισμα για ΠΑΟΚ και Πανιώνιο(2018-01-25 00:00:00.0)