Πέμπτη 15 Γενάρη 2009
ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 0 - 0
Θα ξαναβρεθούν

Στο επαναληπτικό παιχνίδι, που θα γίνει στο «Κλεάνθης Βικελίδης», θα κριθεί ποιος από τους ΠΑΟΚ ή Αρη θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Η χτεσινοβραδινή αναμέτρησή τους στην Τούμπα, έληξε χωρίς γκολ και νικητή. Σ' έναν αγωνιστικό χώρο βαρύ και κάκιστο από τη βροχή, ήταν απίθανο να παιχτεί ποδόσφαιρο. Κυριάρχησε η δύναμη αλλά και η ένταση. Αν έμπαινε κάποιο γκολ, αυτό θα γινόταν από σημαντικό αμυντικό λάθος ή από στημένη μπάλα. Κανένα από τα ενδεχόμενα δεν υλοποιήθηκε και έτσι οι δύο ομάδες θα ξαναβρεθούν με γηπεδούχους τους χτεσινούς φιλοξενούμενους.

• Εύκολα ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην Κομοτηνή από τον Πανθρακικό με 4-0 και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας. Μέσα σε ένα βαρύ τερέν οι πράσινοι με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους πέρασαν νικηφόρα από τη Θράκη και σφράγισαν το εισιτήριό τους για την επόμενη φάση του θεσμού. Ο Κροάτης Ρουκάβινα ήταν αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 18' και στο δεύτερο ημίχρονο στο 58' ο Γκάμπριελ με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟ, ενώ ο Κλέιτον με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0 και ο Χριστοδουλόπουλος τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.