Πέμπτη 12 Νοέμβρη 1998
Σελίδα 34
Καρέ εκπλήξεων

Νωρίς αποχαιρέτησαν το θεσμό Προοδευτική, Βέροια, Εθν. Αστέρας και Απόλλωνας

Τέσσερα "θύματα" Α' Εθνικής είχαμε στη χθεσινή πλούσια μέρα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο ποδόσφαιρο. Εγιναν 24 ματς και στα 4 είχαμε μεγάλες εκπλήξεις, αφού θεωρητικά υποδεέστερες ομάδες πέταξαν έξω εκπροσώπους της μεγάλης κατηγορίας (Βέροια, Απόλλωνας, Εθν. Αστέρας, Προοδευτική). Οι ομάδες που προκρίθηκαν είναι: Πανηλειακός, Μαρκό, Αθηναϊκός, Λάρισα, Αμπελόκηποι, Ηρακλής, Σέρρες, Αρης, Παναιτωλικός, Αργος, Καβάλα, Ελευσίνα, Κοζάνη, Αιολικός, ΕΑΡ, ΠΑΟΚ, Παναχαϊκή, ΑΟ Καρδίτσας, Αίγιο, Λύκοι, Ξάνθη, Εθνικός, Ιάλυσος, Καλαμάτα.

Ας δούμε αναλυτικότερα τα σπουδαιότερα ματς:

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΚΟΖΑΝΗ 1 - 2: Το... δράμα της ελαφράς ταξιαρχίας δεν έχει τελειωμό. Στο γήπεδο του Ταύρου η Κοζάνη σαφώς ανώτερη καθάρισε το ματς ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, αφού προηγήθηκε 2 - 0 με τους Αργυρίου 31', Μάντα 33'. Το μόνο που κατάφερε η αθηναϊκή ομάδα είναι να μειώσει στο 82' με τον Παπαδημητρίου. Οι λιγοστοί φίλαθλοι πήραν στο... κυνήγι Αλαμάνο, Κουλόπουλο...

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΒΕΡΟΙΑ 2 - 0: Οι Πατρινοί έπαιξαν με αέρα ομάδας Α' Εθνικής και πήραν σχετικά εύκολα τη νίκη. Ο Γιοβάνοβιτς με πέναλτι στο 18' και ο Βαϊτσης στις καθυστερήσεις έδωσαν την πρόκριση στους παίκτες του Κυριακόπουλου.

ΑΕΤΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ - ΠΑΟΚ 0 - 5: Χωρίς μεγάλο κόπο στο κατάμεστο γήπεδο της Σκύδρας ο δικέφαλος πήρε την πρόκριση. Ο χορός των γκολ: Κυριακίδης 3',70', Κομίνχεζ 16',44', Κουλακιώτης 88'.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ 4 - 1: Σε ρυθμό προπόνησης ο Γηραιός έφτασε στην επικράτηση. Τα γκολ για τους κυανόλευκους πέτυχαν Σαπάνης 7', 55', Γιοβάνοβιτς 65', Δημητριάδης 72'. Για τον Αστέρα είχε μειώσει στο 58' ο Κεπετσής.

ΞΑΝΘΗ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ 2 - 0: Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση η Σκόντα κέρδισε με τέρματα των Βιλανάκη 15', Τεγγελίδη 48'.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΑΓΕΡΣΑΝΙ 6 - 1: Πολυβόλο το συγκρότημα του Πύργου φιλοδώρησε με μισή ντουζίνα γκολ τους Ναξιώτες. Σκόρερ οι: Σαπάνης 10', 30', Ρότζερ 38', Μοσχογιάννης 48', Γιόζιτς 55', Γιαννακίδης 85'. Η Αγερσανί πέτυχε το γκολ της τιμής στο 82' με τον Παπαδόπουλο.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ 1 - 2: Ιδρωσε αλλά στην παράταση τα κατάφερε η ομάδα του Πειραιά. Η Νίκη άνοιξε το σκορ στο 63' με τον Λέτσιο, όμως οΜαχαίρας στο 90' και ο Βιτεβής στο 105' είπαν την τελευταία λέξη για τους Πειραιώτες.

ΕΘΝ. ΑΣΤΕΡΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 2: Βόμβα έσκασε στην Καισαριανή. Οι Μυτιληνιοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Ζαχαρόπουλου στο 13', βρήκαν τη δύναμη να πάρουν τη νίκη - πρόκριση με γκολ των Πέτρου 40' και Τσιφούτη 76'.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΚΑΒΑΛΑ 0 - 1: Μέχρι το 81' άντεξε το Περιστέρι. Σε αυτό το λεπτό ο Μούτας με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε τον ΑΟΚ στην επόμενη φάση.

ΝΑΟΥΣΑ - ΑΡΗΣ 0 - 2: Πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ επικράτησε το συγκρότημα του Γιώργου Φοιρού. Σκόρερ οι Μάντζιος στο 27' με πέναλτι και Δαλκίδης στο 87'.

ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΠΡΕΒΕΖΑ 5 - 0: Το αποτέλεσμα τα λέει όλα. Για την ιστορία τα γκολ σημείωσαν: Κούτσης 14', Ποδαράς 40', Κακλαμάνος 67', Γκιλέκας 81', Καλύκας 83'.

ΛΑΡΙΣΑ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 3 - 0: Χωρίς προβλήματα η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση. Τα τρία γκολ πέτυχαν οι Πολυζωίδης 8', 12' και Ταξιάρχης στο 46'.

Τα άλλα αποτελέσματα: Καρδίτσα - Λεβαδειακός 4 - 0, Πιερικός - Καλαμάτα 1 - 0 (παράταση), Αμπελόκηποι - Δόξα Δράμας 2 - 1, Παναιτωλικός - Εδεσσαϊκός 2 - 1, ΕΑΡ - Κιλκισιακός 2 - 1, Αγ. Νικόλαος - Αίγιο 0 - 0 (1 - 4 στα πέναλτι), Λύκοι - Αχαϊκή 2 - 0, Ιάλυσος - Κερατσίνι 1 - 0, Αθηναϊκός - Καστοριά 2 - 1, Μαρκό - Καλαμαριά 6 - 2, Αργος - Τρίκαλα 1 - 0, Σέρρες - Γιάννενα 2 - 1 (παράταση)