Τρίτη 24 Μάρτη 1998
Σελίδα 34
"Κόκκινος" περίπατος στη Γλυφάδα

Ανετα ο Ολυμπιακός 3-0 τον ΠΑΟ. Διακόπηκε ο αγώνας ΑΕΚ - Φιλίας υπέρ των κίτρινων

Σε περίπατο μετέτρεψε τελικά το ντέρμπι των αιωνίων ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας του Παναθηναϊκού με 3-0 (15-12, 15-13, 15-6) στο παιχνίδι που έκλεισε χθες την αυλαία της 19ης αγωνιστικής.

Οι "ερυθρόλευκοι" δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από τον Παναθηναϊκό και δε δυσκολεύτηκαν να ξεπεράσουν ένα ακόμη εμπόδιο και έτσι να διατηρηθούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας παρέα με τον Αρη και την Ορεστιάδα.

Τη νίκη όμως του Ολυμπιακού μετριάζει ο τραυματισμός του Χριστοφιδέλη που υπέστη σοβαρό διάστρεμμα και η συμμετοχή στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο θεωρείται αμφίβολή.

Από την άλλη μεριά οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν τα προγνωστικά και παρασύρθηκαν από το ρυθμό των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο δεύτερο σετ είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να γυρίσουν το παιχνίδι όταν προηγήθηκαν με 13-9 αλλά τελικά έχασαν με 13-15.

Η διακοπή του αγώνα ΑΕΚ - Φιλίας και η κατακύρωσή του στους γηπεδούχους με 3-0 ήταν το γεγονός που σημάδεψε τους αγώνες του Σαββάτου. Αιτία για όλα αυτά αποτέλεσε η αποβολή του προπονητή της Φιλίας, Περικλή Μπακοδήμου, ενώ το σκορ ήταν 2-1 στα σετ και 8-4 στο τρίτο.

Οπως ανέφερε στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής της συνάντησης Θέμης Καλπατσόγλου, προχώρησε σε αυτή την απόφαση αφού ενώ ο προπονητής της Φιλίας είχε αποβληθεί παρέμεινε "εντός ελέγχου αγώνα", κάτι που απαγορεύεται από τους κανονισμούς. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι τα σετ μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν: 10-15, 15-7, 15-12.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν: Κομοτηνή - Πανελλήνιος 3 - 2 (15 - 13, 12-15, 15-7, 11-15, 15-10), Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Αρης 0-3 (5-15, 9-15, 10-15), ΠΑΟΚ - Κτησιφώντας 3-2 (15-11, 15-11, 6-15, 9-15, 15-10), Ηρακλής - Ορεστιάδα 1-3 (7-15, 8-15, 15-12, 6-15).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 37, Αρης 37, Ορεστιάδα 37, ΑΕΚ 34, Παναθηναϊκός 34, Ηρακλής 32, Φιλία 29, Κτησιφώντας 27, ΠΑΟΚ 26, Κομοτηνή 24, Πανελλήνιος 22, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 21.