Παρασκευή 11 Οχτώβρη 1996
Σελίδα 31
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΜΑΚΑΜΠΙ 69-74
Τον "πρόδωσαν" οι Αμερικανοί

Η αστοχία στις βολές, αλλά και η έλλειψη πλουραλισμού στην επίθεση οδήγησαν χτες στη Γλυφάδα τον Πανιώνιο στην πρώτη εντός έδρας ήττα, από τη Μακαμπί με 74-69. Οι κυανέρυθροι είχαν τα επιθετικά τους ατού, εκτός του Φάνη, σε κακή μέρα. Τόσο ο Μίτσελ Ουίγκινς, όσο και ο Κιθ Γκάτλιν έβλεπαν τα καλάθια... δαχτυλήθρες και έτσι το φορτίο στην επίθεση σήκωσαν εκτός του "μπέμπη", ο Γκερντ Χάμιν που έκανε ό,τι μπορούσε. Οι Ισραηλινοί με σφικτή άμυνα πήραν μια διαφορά ασφαλείας από την αρχή του ματς και στο ημίχρονο μπήκαν στα αποδυτήρια με "αέρα" 10 πόντων (44-34).

Στην επανάληψη ο Βλάντο Τζούροβιτς έριξε στη μάχη Καλαϊτζή - Πετσάρσκι, "γύρισε" το ματς και δέκα λεπτά πριν το τέλος το έφερε στον πόντο 56-57. Ομως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η Μακαμπί με καθαρότερο μυαλό πήρε τη σπουδαία νίκη επί αθηναϊκού εδάφους.

Από τον Πανιώνιο καλύτερος παίκτης ο Χάμιν, ενώ προσπάθησαν και οι Χριστοδούλου, Καλατζής. Για τους άλλους ξένους τα είπαμε παραπάνω. Καμία ουσιαστική βοήθεια.

Η Μακαμπί είχε πρώτο παίκτη έναν γνωστό μας, τον Μπακ Τζόνσον που πέρσι αγωνιζόταν στον Απόλλωνα Πάτρας. Θετική παρουσία είχαν και οι Χένεφελντ, Λιφ, Σέφερ.

Με λάθη η διαιτησία των Ρέσερ, Σούντεκ που αλήθεια είναι ότι δε σφύριξε έδρα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Χριστοδούλου 13 (2τρ.), Μποσγανάς 2, Πετσάρσκι 7, Ουίγκινς 7, Καλαϊτζής 7, Γκάτλιν 9 (1τρ.), Κικίλιας 6, Πιέρι 6, Χάμιν 10, Γιέλιτς 2.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Χένεφελντ 12, Σαρπ 4, Λιφ 7 (1τρ.), Τζόνσον 14, Κάτας 7 (1τρ.), Σέφερ 14 (2τρ.), Ράντοβιτς 9 (1τρ.), Ουάιτ 4, Πόπα 4.