Τρίτη 23 Μάη 2000
Σελίδα 46
ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1
«Αδιάβροχος» Σουμάχερ

Μαθήματα οδήγησης στη βροχή... παρέδωσε ο Μίκαελ Σουμάχερ, που ήταν ο νικητής του ευρωπαϊκού γκραν πρι του Νίρμπουργκρινγκ. Ηταν η τέταρτη φετινή νίκη σε έξι αγώνες του Γερμανού οδηγού της ΦΕΡΑΡΙ, που αύξησε στους 18 βαθμούς (46-28) το προβάδισμά του από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Μίκα Χάκινεν, που τερμάτισε δεύτερος. Ο «Σούμι» προσπέρασε τον Χάκινεν (ο οποίος βρέθηκε στην πρώτη θέση μετά την εκκίνηση) στον 11ο γύρο και δίνοντας ρεσιτάλ οδήγησης, κατάφερε να αντικρίσει πρώτος την καρό σημαία του τερματισμού με χρόνο 1.42.00, περίπου 14 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Φινλανδό παγκόσμιο πρωταθλητή. Ο έτερος οδηγός της ΜΑΚΛΑΡΕΝ -ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ, Ντέιβιντ Κούλτχαρντ, κατέκτησε την τρίτη θέση και ταυτόχρονα έγινε ο 11ος πιλότος που αποτυγχάνει να κατακτήσει γκραν πρι αν και έχει κατακτήσει νωρίτερα την καλύτερη «πολ ποσίσιον» (θέση εκκίνησης). Ο Ρούμπεν Μπαριτσέλο της ΦΕΡΑΡΙ ήταν τέταρτος, με τον Τζιανκάρλο Φισικέλα της ΜΠΕΝΕΤΟΝ να καταλαμβάνει την πέμπτη θέση. Ο Ισπανός Πέντρο Ντελαρόσα έδωσε στην ΑΡΟΟΥΣ τον πρώτο της πόντο στο φετινό πρωτάθλημα, αφού κατάφερε να καταταγεί έκτος.