Τετάρτη 1 Δεκέμβρη 2021
Σελίδα 26
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΜΜΕ
Επιστροφή στη δράση με νίκη για τον «Ριζοσπάστη»

Μετά από περίπου 20 μήνες διακοπής στην αγωνιστική δράση λόγω πανδημίας, το Πρωτάθλημα Μπάσκετ Εργαζομένων στα ΜΜΕ ξεκίνησε ξανά και η ομάδα του «Ριζοσπάστη» επέστρεψε με νίκη, επικρατώντας το βράδυ της Δευτέρας με 56-45 επί του «Eurosport».

Αν και η αναμέτρηση ήταν για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος αποτέλεσε την πρεμιέρα για τον «Ριζοσπάστη», που στην 1η αγωνιστική είχε ρεπό ενώ αναβλήθηκε ο αγώνας για τη 2η αγωνιστική. Η αγωνιστική απραξία επέδρασε στο «μουδιασμένο» ξεκίνημα για τα «σφυροδρέπανα», κόντρα στους αντιπάλους που είχαν ήδη δυο παιχνίδια και έδειξαν να μπαίνουν πιο δυνατά προηγούμενοι με 17-9 στο πρώτο 10λεπτο. Ωστόσο η ομάδα του «Ριζοσπάστη» βρήκε τα πατήματά της σε άμυνα και επίθεση ανατρέποντας τα δεδομένα μέχρι το ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 28-21. Παρά την επιθετική δυστοκία στην 3η περίοδο και την αντίδραση του «Eurosport», χάρη στην εμφάνιση στην 4η περίοδο ο «Ριζοσπάστης» έφθασε στο +16 τη διαφορά λίγο πριν από το φινάλε καθαρίζοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 28-21, 34-34, 56-45

Η σύνθεση του «Ριζοσπάστη»: Βουρδουμπάς 8, Χαμαλίδης, Ρεμπάπης, Μύρτου 6, Καπετανόπουλος, Ελταχήρ 2, Τάτσης 2, Γκιόκας 4, Κώνστας 2, Σταμούλης 32 (4 τρ.).

• Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: SDNA - «Star» 51-56, ΣΚΑΪ - DPG 38-41, Over FM - «Αθήνα 9,84» 55-23, «Cosmote» TV - ANT1 33-87.