Σελίδα 21
BASKET LEAGUE
Σπουδαία «διπλά» για ΠΑΟΚ και Λαύριο

Με την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να παραμένουν αήττητοι εντός συνόρων ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Basket League, στην οποία ξεχώρισαν οι σημαντικές εκτός έδρας νίκες του ΠΑΟΚ στη Ρόδο και του Λαυρίου στη Θεσσαλονίκη.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ νίκησε 84-67 τον Αρη, έκανε το 7/7 και παρέμεινε 1η με αγώνα λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 27-22 στα μισά της πρώτης περιόδου, τότε όμως η «Ενωση» με 16 αναπάντητους πόντους προσπέρασε με 38-27 μέχρι την ανάπαυλα και δεν συνάντησε άλλα προβλήματα μέχρι τη λήξη. Κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν ο Χρυσικόπουλος με 13 πόντους και ο Μορέιρα με 14.

Νικηφόρα συνέχισε και ο Παναθηναϊκός, περνώντας «διά πυρός και σιδήρου» από το Αγρίνιο, 73-66 επί του Μεσολογγίου. Οι «πράσινοι» τα βρήκαν «μπαστούνια» με τους ψυχωμένους νεοφώτιστους και δεν κατάφεραν να αποσπαστούν σε κανένα σημείο του αγώνα (12-19, 28-37, 47-55), στα μισά της τελευταίας περιόδου μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν 62-61. Τελικά όμως η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Παναθηναϊκού, εξαιτίας των περισσότερων λύσεών του και της μεγαλύτερης εμπειρίας των παικτών του, η οποία φάνηκε στο τέλος, με τους Παπαπέτρου (19 πόντοι) και Παπαγιάννη (12 π.) να πετυχαίνουν καθοριστικά καλάθια.

Στη Ρόδο ο ΠΑΟΚ νίκησε 85-84 τον Κολοσσό μετά από συναρπαστικό αγώνα, έσπασε αρνητικό σερί 18 συνεχόμενων εκτός έδρας ηττών και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Με κορυφαίο τον Τέρνερ (16 π.) ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 32-49 στο ημίχρονο, διαφορά την οποία έχασε στο τρίτο δεκάλεπτο (64-66) με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να μετατραπεί σε ντέρμπι. Βγήκε νικητής όμως, κυρίως χάρη σε μια σειρά από καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε το Λαύριο, 77-60 επί του Ηρακλή μέσα στο Ιβανώφειο. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν ότι διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας (με 4 συνεχόμενες νίκες) και κυριάρχησαν απόλυτα στον αγώνα (14-21, 34-44, 45-60) με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ (20 π.). Η νέα ήττα του «Γηραιού» έφερε το τέλος της συνεργασίας του με τον τεχνικό της ομάδας Βαγγέλη Ζιάγκο.

Τέλος, με εντός έδρας νίκες συνέχισαν το Περιστέρι (82-78 τη Λάρισα) και ο Ιωνικός (86-77 τον Προμηθέα Πάτρας).

Η βαθμολογία: ΑΕΚ 14 (7 αγώνες), Περιστέρι 13, Παναθηναϊκός 12 (6 αγώνες), Ηρακλής 12, Λαύριο 11 (7 αγώνες), Μεσολόγγι 11, ΠΑΟΚ 11, Ιωνικός 11, Κολοσσός Ρόδου 10, Αρης 10 (7 αγώνες), Λάρισα 8 (7 αγώνες), Προμηθέας 5 (4 αγώνες).