Σελίδα 22
VOLLEYLEAGUE
Επιστροφή στην κορυφή για τον Παναθηναϊκό

Πρωταθλητής Ελλάδας μετά από 14 χρόνια στέφθηκε ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ

Στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ επέστρεψε μετά από 14 χρόνια ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 2-0 νίκες του Ολυμπιακού στη σειρά των τελικών της Volleyleague και κατέκτησε πανηγυρικά τον τίτλο του πρωταθλητή. Μετά το «διπλό» στου Ρέντη με 3-0 σετ, οι «πράσινοι» νίκησαν τον «αιώνιο» αντίπαλό τους και στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στον δεύτερο τελικό, με 3-1 σετ.

Στον δεύτερο τελικό ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε 1-0 σετ (25-22), ενώ και στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 21-20 και έμοιαζε να οδεύει ολοταχώς προς το «διπλό» και την ισοφάριση της σειράς σε 1-1. Ολα όμως άλλαξαν όταν εισήλθε στον αγώνα ο έμπειρος Σωτήρης Πανταλέων για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» με επιμέρους 5-1 έκαναν το 25-22 και ισοφάρισαν τα σετ σε 1-1, ενώ στη συνέχεια κυριάρχησαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «ερυθρόλευκους», καθώς πήραν το τρίτο σετ με 25-15 και το τέταρτο με 25-13. Ο τίτλος του Παναθηναϊκού έχει ιδιαίτερη αξία για τον προπονητή του, Δημήτρη Ανδρεόπουλο, ο οποίος έγινε ο δεύτερος μετά τον Στέλιο Καζάζη που αναδείχθηκε πρωταθλητής με το «Τριφύλλι» τόσο ως παίκτης όσο και ως προπονητής.

Παναθηναϊκός: Τσάτσιτς 6, Γιάκομπσεν 2, Ρανγκέλ 9, Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 9, Πελεκούδας 7, Ζήσης, Πανταλέων 8

Ολυμπιακός: Πετρέας 8, Χουσάι 8, Ασπιώτης 9, Βουλκίδης 2, Τερβαπόρτι 3, Γκέργκι 8, Κοκκινάκης, Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3, Κουμεντάκης 7, Ριζόπουλος 2

Βήμα τίτλου για Ολυμπιακό στις γυναίκες(2014-04-24 00:00:00.0)
«Κόκκινη» κυριαρχία(2010-05-14 00:00:00.0)
Επιστροφή με νταμπλ(2009-05-08 00:00:00.0)
Επίδειξη δύναμης(2005-10-18 00:00:00.0)
«Κόκκινη» κυριαρχία(2003-10-28 00:00:00.0)
«Πρασίνισε» το ντέρμπι(2002-10-31 00:00:00.0)