Τρίτη 31 Γενάρη 2017
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Mια άτυπη ρεβάνς για την βαριά ήττα του στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ πήρε χτες ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, νικώντας τον Ολυμπιακό με 72-59 για την 15η αγωνιστική της Basket League. Ωστόσο, παρά την ήττα, οι «ερυθρόλευκοι» είναι αυτοί που έχουν το πρακτικό όφελος, αφού διατήρησαν τη διαφορά της νίκης τους στο πρώτο παιχνίδι (+25) κλειδώνοντας έτσι την πρωτιά στη κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, και με αιχμή τον Παπανικαλάου και την κυριαρχία στα ριμπάουντ προηγήθηκαν 20-12. Τα πράγματα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο, αφού οι «πράσινοι» με χαμηλό σχήμα και μπροστάρη τον Ρίβερς (26π., 6 τρίποντα), σε συνδυασμό με τα προβλήματα του...
277 λέξεις, σελ.: 23
Το κακό θέαμα στα περισσότερα παιχνίδια, οι πολλές ισοπαλίες και οι εκ νέου βαθμολογικές ανακατατάξεις στη μάχη για το καλύτερο πλασάρισμα στην πρώτη πεντάδα που οδηγεί στα πλέι οφ, ήταν τα κύρια...