Παρασκευή 22 Νοέμβρη 2013
ΠΑΟ - ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ
«Ξύπνησε» στο Β' μέρος

Μετά από ένα πρώτο μέρος, ίσως από τα χειρότερα που έχει κάνει ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να... ξυπνήσει στο Β' μέρος και να νικήσει τελικά την Λιέτουβος Ρίτας στο ΟΑΚΑ με 80-72 για την 6η αγωνιστική του ομίλου, αποφεύγοντας τα χειρότερα. Οι «πράσινοι» με τραγικά ποσοστά (8/35 δίποντα, 0/12 τρίποντα) στο πρώτο μέρος είδαν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν για ένα 20λεπτο και κυρίως στη δεύτερη περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 20-9 πήραν κεφάλι με 13 πόντους (25-38). Εντούτοις στην επανάληψη η εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε όταν, με κορυφαίο σε άμυνα και επίθεση τον Γκιστ και σερί 25-8, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 50-46 στο 30'. Οι διακυμάνσεις στο ρυθμό ξανάκαναν την εμφάνιση στην τελευταία περίοδο για το «τριφύλλι» αφού αν και αρχικά ο ρυθμός τους έπεσε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο (57-56, 61-60, 67-64), με μπροστάρη τον Κάρι αλλά και ανεβασμένο τον Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά διαφορά στο σκορ (72-64). Παρά τα λάθη των «πρασίνων» και τη μείωση του σκορ από τη Λιέτουβος (75-72 στο 38') δεν υπήρξαν άλλες συνέπειες.

• Στην Ισπανία με αντίπαλο τη Μάλαγα (20.00, «Novasports 2») δοκιμάζεται το αήττητο του Ολυμπιακού σε Ευρώπη και Ελλάδα, με τους «ερυθρόλευκους» στην πρεμιέρα του Β' γύρου της φάσης των ομίλων να έχουν ως στόχο μια ανάλογη πορεία όπως μέχρι τώρα. Με τον αέρα του πρωτοπόρου του ομίλου ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί, σε μια αναμέτρηση που ο τεχνικός του Γιώργος Μπαρτζώκας χαρακτήρισε δύσκολη και επικίνδυνη, αφού ο αντίπαλος βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο για τις ελπίδες πρόκρισης. Ωστόσο, όπως εξήγησε, το δέλεαρ της παραμονής στην κορυφή είναι κίνητρο και για τη δική του ομάδα. Αγωνιστικά προβλήματα στους Πειραιώτες (ο Πρίντεζης ξεπέρασε το ελαφρύ διάστρεμμα που υπέστη) δεν υπάρχουν, ενώ για τους γηπεδούχους επιστρέφει ο Τούλσον.