Παρασκευή 18 Σεπτέμβρη 2009
ΠΑΟ - ΓΑΛΑΤΑΣΕΡΑΪ 1-3
Εμπαζε στα μετόπισθεν

Aσχημο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στον όμιλο του φετινού Γιουρόπα Λιγκ, αφού στην πρεμιέρα των αγώνων του ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τη Γαλατάσεραϊ με 3-1 (Ελάνο 5', 58', Μπάρος 47' - Σαλπιγγίδης 78'). Τα προβλήματα της άμυνας (που υπάρχουν από την αρχή της σεζόν) ήταν για μια ακόμη φορά η αχίλλειος πτέρνα των πρασίνων αφού ουσιαστικά από κει προδόθηκαν οι ελπίδες τους για ένα θετικό ξεκίνημα. Αρχικά με το «καλημέρα» του αγώνα και μετέπειτα στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης όπου η ολιγωρία και τα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στην τουρκική ομάδα να φύγει με τους τρεις βαθμούς. Το άγχος του νεαρού Μαρίνου και για άλλη μια φορά η μέτρια απόδοση του Σαριέγκι (χρεώνεται το αυτογκόλ στο δεύτερο τέρμα των Τούρκων) ήταν τα κύρια προβλήματα στα μετόπισθεν του τριφυλλιού. Αντίθετα με την άμυνα ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα νωθρό Α` ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή του στην επανάληψη κυρίως στο κέντρο και την επίθεση, στηριζόμενος όμως περισσότερο στις ατομικές ενέργειες των Λέτο (σπουδαία ευκαιρία στο 52'), Σαλπιγγίδη, Σίλβα και Πετρόπουλου (δοκάρι στο 60').

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο, Χριστοδουλόπουλος (50' Πετρόπουλος), Μπιάρσμιρ, Μαρίνος, Καραγκούνης, Κατσουράνης (50' Νίνης), Σπυρόπουλος. ΓΑΛΑΤΑΣΕΡΑΪ: Λέο Φράνκο, Κουνγκόλ (24' Ουγκούρ), Ελάνο (62' Αρντά), Κεϊτά (72' Εσμπέκ), Τοπάλ, Μπάρος, Σαρπ, Κιούελ, Εμρέ Ασίκ, Μπαλτά, Σαμπρί.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου Στουρμ Γκρατς - Ντιναμό Βουκουρεστίου 0-1.

Πλήρωσε τα λάθη του(2014-10-24 00:00:00.0)
Ανατροπή της ανατροπής(2011-02-03 00:00:00.0)
Στον τελικό ο ΠΑΟ(2010-04-08 00:00:00.0)
Σημαντική νίκη(2009-10-23 00:00:00.0)
Διά ποδός Καραγκούνη(2009-10-02 00:00:00.0)
ΠΑΟ ...για Βόλο(2007-04-19 00:00:00.0)