Πέμπτη 13 Αυγούστου 2009
ΠΟΛΩΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-0
Προβλήματισε στη δοκιμή

Ενα μέτριο πρώτο και ένα κακό δεύτερο ημίχρονο στέρησαν από την Εθνική ανδρών το κέρδος των εντυπώσεων στο χτεσινό φιλικό προετοιμασίας με την Πολωνία αφού ηττήθηκε στο Μπίντγκοστς με 2-0 (Βασιλέβσκι 47', Ομπρανιάκ 79'). Οι Ελληνες διεθνείς προβλημάτισαν με την απόδοσή τους και έδειξαν σαφώς ανέτοιμοι περίπου 25 μέρες πριν από τους κρίσιμους αγώνες με Ελβετία και Μολδαβία για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010. Ο Οτο Ρεχάγκελ αν και εφάρμοσε το γνωστό σύστημα 4-3-3 εντούτοις προτίμησε από την αρχή του αγώνα να κάνει δοκιμές σε παίκτες αφήνοντας εκτός κάποιους βασικούς. Στο πρώτο ημίχρονο η Πολωνία είχε τον έλεγχο του αγώνα, με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί με αντεπιθέσεις από τα άκρα, βασιζόμενη κυρίως στην ταχύτητα του Σαλπιγγίδη. Ωστόσο τα προβλήματα στην κυκλοφορία στέρησαν τη δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Στο Β' μέρος ο ομοσπονδιακός τεχνικός έκανε αλλαγές προσπαθώντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Ομως αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα ήταν οι γηπεδούχοι ανοίγοντας και το σκορ. Τα αμυντικά κενά στην ελληνική άμυνα συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα να δεχθεί και δεύτερο γκολ. Από κει και πέρα ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε φλύαρες ενέργειες. Η σύνθεση για την Ελλάδα ήταν: Χαλκιάς, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Μόρας (46' Κυργιάκος), Παπασταθόπουλος (46' Α. Παπαδόπουλος), Τζιόλης (80' Λυμπερόπουλος), Κατσουράνης, Καραγκούνης (63' Πατσατζόγλου), Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (46' Γκέκας), Χαριστέας (46' Αμανατίδης).