Τετάρτη 13 Αυγούστου 2008
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ξέσπασε στη Γερμανία

Στη Γερμανία ξέσπασε η εθνική ανδρών για την άσχημη εικόνα της πρεμιέρας των αγώνων του ολυμπιακού τουρνουά και τη βαριά ήττα από την Ισπανία. Οι διεθνείς επικράτησαν άνετα με 87-64. Ωστόσο, πέρα από τη βαθμολογική αξία της νίκης εκείνο, που μετράει είναι η κατά πολύ βελτίωση της εικόνα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι, αφού σε εκείνο το σημείο και χάρις στις ενέργειες του Θοδωρή Παπαλουκά η Ελλάδα κατάφερε να πάρει μια διαφορά 10 πόντων μέχρι το ημίχρονο (43-33) την οποία αύξησε στους 21 στο τέλος τρίτης περιόδου (69-48). Επόμενος αγώνας της εθνικής είναι με τις ΗΠΑ την Πέμπτη το μεσημέρι.

• Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η δύσκολη προσπάθεια των Ισπανών μέχρι να κάμψουν την αντίσταση της αξιόμαχης Κίνας την οποία νίκησαν τελικά 85-75 στην παράταση (κ.α. 72-72) και ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 61-47 στο 30`. Αλλα αποτελέσματα: ΗΠΑ-Αγκόλα 97-76, Κροατία-Ρωσία 85-78, Λιθουανία-Ιράν 99-67, Αργεντινή-Αυστραλία 85-68.