Πέμπτη 25 Γενάρη 1996
ΜΑΛΑΓΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 76-77 (67-67)
Ορθιος στην αρένα

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει στην παράταση, ανατρέποντας την εις βάρος του διαφορά 11π. στα μέσα του β' ημιχρόνου

Σε ένα ματς ακατάλληλο για... καρδιακούς, ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Μάλαγα στην Ισπανία με 77-76 στην παράταση και έμεινε όρθιος στη διεκδίκηση των δυο προνομιούχων θέσεων του ομίλου, που δίνουν το αβαντάζ έδρας. Η ομάδα του Γιάννη Ιωαννίδη παρέδωσε μαθήματα αυταπάρνησης, αυτοθυσίας, αλλά και έξυπνου μπάσκετ, με τη σφραγίδα βέβαια του "ξανθού", που για μια ακόμη φορά έδωσε τα δείγματα του απαράμιλλου κοουτσαρίσματος. Ο τεχνικός των ερυθρολεύκων έκανε απίστευτους συνδυασμούς τακτικής, κυρίως το δεύτερο μέρος, όπου μάλιστα είχε το... θράσος να βγάλει εκτός πεντάδας τον Ρίβερς, να περάσει τον Τόμιτς και εκεί που ήταν 10 πόντους πίσω να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση. Στο πρώτο μέρος οι Ισπανοί με σκληρή άμυνα κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 7 πόντους διαφορά (25-32). Στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, έφτασαν τη διαφορά και στους 11 πόντους, όμως οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το δρόμο τους και έφτασαν κατ' αρχάς στην ισοφάριση του κανονικού αγώνα με 67-67. Στην παράταση η κλάση του Ρίβερς και η δύναμη κάτω από τα καλάθια του Τάρλατς έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ελληνική ομάδα.

Ποιον να ξεχωρίσεις από τον Ολυμπιακό; Ολοι πραγματικά έδωσαν ό,τι μπορούσαν. Μεγάλος πλουραλισμός. Ο Ρίβερς, κορυφαίος σκόρερ, έδωσε το κάτι άλλο, όπως αυτός ξέρει στα... ζόρικα. Σπουδαία δουλιά σε άμυνα και επίθεση από τον Σιγάλα. Κυρίαρχοι κάτω από τα καλάθια Τάρλτας και Φασούλας. Ο Παπανικολάου έχει ως σκοπό να... τρελάνει κόσμο. Αλύγιστος... νικήθηκε μόνο από τα 5 φάουλ που του καταλογίστηκαν. Ευχάριστη έκπληξη ο Τόμιτς, ενώ ο Νάκιτς πέτυχε πολύτιμα τρίποντα στην προσπάθεια της ανάκαμψης. Από τη Μάλαγα Αβαλος, Ροντρίγκεθ και Ανσλεϊ ήταν οι κορυφαίοι. Οσο για τα παράπονά τους, στο τέλος, για τα σφυρίγματα των Κόλερ, Τζόουνς, μάλλον δε δικαιούνται διά να ομιλούν...

ΜΑΛΑΓΑ: Αβαλος 17, Γκιγιέν 3, Ρουίθ 2, Ανσλεϊ 13, Ροντρίγκεθ 17, Ρέγες 10, Μίλερ 17, Ρομέρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σιγάλας 14, Μπέρι 2, Παπανικολάου 10, Νάκιτς 7, Φασούλας 4, Τόμιτς 5, Τάρλατς 16, Ρίβερς 19, Μπακατσιάς.