Παρασκευή 24 Μάρτη 2000
Σελίδα 38
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Κερδισμένες... «Κυρίες»

H Λάτσιο και η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν οι μεγάλες κερδισμένες στην αυλαία της Β` φάσης στο Τσάμπιονς Λιγκ. Παίζοντας με την... πλάτη στον τοίχο και οι δυο κατάφεραν έστω και την ύστατη ώρα να πετύχουν τον στόχο τους που ήταν η πρόκριση στα ημιτελικά. Μάλιστα, οι Ιταλοί θα πρέπει να αισθάνονται διπλά ευχαριστημένοι, αφού όχι μόνο προκρίθηκαν αλλά στο «φώτο φίνις» πήραν και την πρώτη θέση του ομίλου από την Τσέλσι, χάρις στη νίκη τους στο Στάμφορντ Μπριτζ. Οι «Λατσιάλοι» επικράτησαν της Τσέλσι με 2-1, ένα αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση και στις δυο ομάδες, αλλά άφησε δεύτερη την αγγλική ομάδα. Οι Ιταλοί αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 χάρις στο γκολ του Πογιέτ στο 45` ανέκαμψαν και στις αρχές της επανάληψης ισοφάρισαν με τον Ινζάγκι (54`). Ενα εύστοχο απευθείας φάουλ του Μιχαϊλοβιτς στο 66` έστειλε τη Λάτσιο στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Μαρσέιγ και Φέγενορντ κόλλησαν στο μηδέν. Η τελική βαθμολογία: Λάτσιο 11, Τσέλσι 10, Φέγενορντ 8, Μαρσέιγ 4.

Μόλις στο τρίτο λεπτό καθάρισε την κατάσταση η Ρεάλ Μαδρίτης στο Τρονχάιμ με αντίπαλο τη Ρόζεμπουργκ. Το γκολ του Ραούλ στο ξεκίνημα του αγώνα στάθηκε ικανό να δώσει την πολύτιμη νίκη στους Μαδριλένους και παράλληλα την πρόκριση για τα προημιτελικά. Ετσι, η νίκη της Ντιναμό Κιέβου επί της Μπάγερν Μονάχου με 2-0 έμεινε τελικά χωρίς αντίκρισμα. Η τελική βαθμολογία: Μπάγερν 13, Ρεάλ Μαδρίτης 10, Ντιναμό Κιέβου 10, Ρόζεμπουργκ 1.

Ακάθεκτες Μπάρτσα, Μπάγερν(2000-03-10 00:00:00.0)
Εντυπωσίασαν Μπάγερν, Φέγενορντ(2000-03-02 00:00:00.0)
Πράξη δεύτερη(1999-11-24 00:00:00.0)
Παρέμεινε Ευρωπαίος...(1999-11-05 00:00:00.0)
Συγκλονιστικό φινάλε(1997-12-12 00:00:00.0)
Αστραψε η Ρεάλ(1997-09-18 00:00:00.0)