Τετάρτη 22 Μάη 2024
Σελίδα 26
ΒASKET LEAGUE
Πήραν ... παράταση Προμηθέας και Αρης

Παράταση στην αγωνία δόθηκε για Προμηθέα Πάτρας και Αρη σε ό,τι αφορά την εναπομένουσα θέση στα ημιτελικά της Βasket League, μετά το δεύτερο μεταξύ τους ματς για την πρώτη φάση των πλέι οφ. Σε αυτό ο Αρης, σε μια συναρπαστική αναμέτρηση με ανατροπές, νίκησε τον Προμηθέα με 89-85 στην παράταση (76-76 στην κανονική διάρκεια) και ισοφάρισε 1-1 στις νίκες. Ετσι, τα πάντα στη σειρά θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο ματς, στην Πάτρα αύριο Πέμπτη.

Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν πλήρως στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με 26 πόντους (68-42) στο 29'. Στην τελευταία περίοδο όμως οι Πατρινοί, πραγματοποιώντας σπουδαία αντεπίθεση, ξαναμπήκαν στον αγώνα και τον έστειλαν στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις από τα μακρινά σουτ, πήραν τη νίκη και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης.

Υπενθυμίζεται ότι στην ημιτελική φάση έχουν ήδη προκριθεί Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Περιστέρι, αποκλείοντας με 2-0 ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Κολοσσό Ρόδου αντίστοιχα.