Παρασκευή 13 Μάη 2022
Σελίδα 22
ΙΤΑΛΙΑ
Κυπελλούχος η Ιντερ

Κυπελλούχος Ιταλίας για πρώτη φορά μετά το 2011 αναδείχθηκε η Ιντερ, νικώντας τη Γιουβέντους με 4-2 στην παράταση, στον τελικό της διοργάνωσης στο «Ολίμπικο» της Ρώμης. Το σκορ άνοιξαν οι Μιλανέζοι με τον Μπαρέλα στο 6', αλλά στις αρχές της επανάληψης η «Μεγάλη Κυρία» μέσα σε λίγα λεπτά (50' - 52') έφερε «τούμπα» τον τελικό και προηγήθηκε 2-1 με σκόρερ τους Σάντρο και Βλάχοβιτς. Η Ιντερ όμως είχε κι εκείνη την απάντηση, καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαλχάνογλου στο 80' ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ιβαν Πέρισιτς, ο οποίος με δύο δικά του γκολ, στο 99' ξανά με πέναλτι και στο 102', ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή για τους «νερατζούρι», καθώς οι «μπιανκονέρι» έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και ψυχολογία ώστε να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τροπαίου.