Πέμπτη 3 Δεκέμβρη 2020
Σελίδα 21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Τα παράπονα και οι ελπίδες στο φινάλε

Στο τέλος της φάσης των ομίλων του Champions League θα προσπαθήσει ο Ολυμπιακός να σώσει την ευρωπαϊκή του χρονιά, ποντάροντας πλέον στην κατάκτηση της 3ης θέσης του 3ου ομίλου και σε συνέχεια στο Europa League. Η ήττα των «ερυθρολεύκων» από τη Μαρσέιγ, με 2-1 στη Μασσαλία για την 5η αγωνιστική, έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν για πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης, την ώρα που η Πόρτο, μένοντας όρθια απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι (0-0 στην Πορτογαλία), εξασφάλισε τη 2η θέση και την πρόκριση στους «16».

Ο Ολυμπιακός κρατάει την 3η θέση στα χέρια του, καθώς υπερτερεί της Μαρσέιγ στην ισοβαθμία και υποδεχόμενος την Πόρτο στο Φάληρο για την τελευταία αγωνιστική βολεύεται και με ισοπαλία, αρκεί η Μαρσέιγ να μη νικήσει τη Σίτι, ενώ σε περίπτωση ήττας των Γάλλων στην Αγγλία η ελληνική ομάδα περνάει στο Europa League ό,τι και να γίνει.

Hττα με πολλά παράπονα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μαρσέιγ χωρίς να είναι χειρότερος και έχοντας σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία του Ισπανού Χεσούς Χιλ Μανθάνο και ιδίως για τις αποφάσεις που πάρθηκαν μετά από χρήση VAR. Οι «ερυθρόλευκοι» στο ημίχρονο προηγήθηκαν 1-0, με γκολ του Καμαρά στο 32', στην επανάληψη όμως οι Γάλλοι έκαναν την ανατροπή με δύο εύστοχα πέναλτι του Παγέτ (55', 75'). Παρότι και τα δύο καταλογίστηκαν μέσω VAR, στον Ολυμπιακό αμφισβήτησαν έντονα τις διαιτητικές αποφάσεις, ιδίως στο δεύτερο πέναλτι για χέρι του Ραφίνια.

• Η βαθμολογία του 3ου ομίλου μετά από 5 αγώνες: Μάντσεστερ Σίτι 13, Πόρτο 10, Ολυμπιακός 3, Μαρσέιγ 3.
Σε αποπνικτικό τοπίο...(2023-12-05 00:00:00.0)
Με στόχο το προβάδισμα(2020-10-27 00:00:00.0)
Ιδανικό ξεκίνημα, «κλειδί» για τη συνέχεια(2020-10-23 00:00:00.0)
Συγκρατημένη αισιοδοξία(2012-10-03 00:00:00.0)
Κρίσιμες αναμετρήσεις(2011-03-17 00:00:00.0)
Τους «θάμπωσε» ο Βρύζας(2000-11-07 00:00:00.0)