Τρίτη 24 Νοέμβρη 2020
BASKET LEAGUE
Σπουδαία διπλά για ΑΕΚ και Περιστέρι

Τα σπουδαία διπλά του Περιστερίου και της ΑΕΚ σε Ιβανώφειο και Αγρίνιο, αντίστοιχα, ξεχώρισαν στην 5η αγωνιστική στην Βasket League. Στα αξιοσημείωτα το πετυχημένο ντεμπούτο του Προμηθέα, που άνοιξε τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα μετά την πολυήμερη καραντίνα λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Στο Αγρίνιο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική απέναντι στο Μεσολόγγι, επικρατώντας χωρίς προβλήματα με 87-66 και παραμένοντας αήττητη (έχει 1 παιχνίδι λιγότερο). Η «Ενωση» έφθασε στην επιτυχία χάρη στο ίσως καλύτερο πρώτο μέρος της στη νέα σεζόν (56-37 ημίχρονο), στον επιθετικό πλουραλισμό της (5 παίκτες με διψήφιους πόντους) και έχοντας πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι (14 π., 4/8 3ποντα). Για τους νεοφώτιστους ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά τις τρεις σερί επιτυχίες στο ξεκίνημα.

Στη Θεσσαλονίκη το Περιστέρι σε ένα συναρπαστικό ματς νίκησε τον Ηρακλή με 75-71 στην παράταση (κ.α. 60-60). Το ματς ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια της κανονικής περιόδου (18-15, 33-33, 53-47), ωστόσο στην παράταση οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Γκρέι (26 π. 6/11 3ποντα) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους. Οι γηπεδούχοι, που είχαν ως καλύτερο τον Καβαδά πλήρωσαν και την αδυναμία τους στις βολές (11 χαμένες).

Σπουδαίο ματς έγινε στην Πάτρα, όπου ο γηπεδούχος Προμηθέας έφθασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 83-80. Ο Προμηθέας, με μπροστάρη τον Αγραβάνη (24 π.), είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (26-23, 43-36, 62-54), ενώ αντέδρασε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων (9-0 σερί) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το εγχώριο αήττητό του κράτησε ο Παναθηναϊκός, που μετά τις δύο ήττες εντός της βδομάδας για την Euroleague ξέσπασε στον Κολοσσό Ρόδου, στο ΟΑΚΑ, σημειώνοντας σκορ 90-67. Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ιωνικός Νικαίας που στο ντεμπούτο του τεχνικού Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 91-81. Αναβλήθηκε ο αγώνας Λάρισας - Αρη αφού οι γηπεδούχοι είναι σε καραντίνα λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Περιστέρι 9, ΑΕΚ (4 αγ.) 8, Μεσολόγγι 8, Ηρακλής 8, Παναθηναϊκός (3 αγ.) 6, Κολοσσός Ρόδου 6, Ιωνικός 6, ΠΑΟΚ (4 αγ.) 5, Αρης (3 αγ.) 5, Λαύριο (3 αγ.) 3, Προμηθέας (1 αγ.) 2, Λάρισα (3 αγ.) 3.