Πέμπτη 6 Ιούνη 2019
BASKET LEAGUE - ΠΛΕΪ ΟΦ
Ορθιος ο Προμηθέας και ελπίζει

Παράταση στην αγωνία για τη δεύτερη ομάδα του τελικού της Basket League δόθηκε χτες στην Πάτρα μετά τη σπουδαία νίκη του Προμηθέα επί της ΑΕΚ με 70-54, στον 4ο αγώνα τους για την ημιτελική φάση. Ετσι οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 2-2 τις νίκες και πλέον όλα θα κριθούν στον 5ο αγώνα στο ΟΑΚΑ, αύριο, Παρασκευή. Παρά τη βαριά ήττα του στο προηγούμενο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ο Προμηθέας εμφανίστηκε στο γήπεδό του σαφώς πιο διαβασμένος, με σταθερή απόδοση και όπλο την άμυνα (ιδιαίτερα στην περιφέρεια), που του έδωσε το δικαίωμα να κυριαρχήσει στον αγώνα. Επιθετικά, χτυπώντας κυρίως εντός της ρακέτας, στο μεγαλύτερο διάστημα κατάφερε να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας, την οποία εδραίωσε στην 4η περίοδο (19-9 στο 9', 38-29 ημίχρονο, 51-44 στο 30', 67-52 στο 38').

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ, παρά την ευρεία νίκη στο ΟΑΚΑ, εμφανίστηκε με σοβαρές διακυμάνσεις και αδυναμία να βρει τις απαντήσεις στο παιχνίδι των αντιπάλων, υπέπεσε σε πολλά λάθη και πέραν της καλής αρχής (8-4) και ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο (μείωσε σε 43-40) δεν απείλησε ποτέ τον Προμηθέα.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Παρκς (16 π.) και από την ΑΕΚ ο Θίοντορ (12 π.).