Τρίτη 26 Ιούνη 2018
Σελ. /24
2ος ΟΜΙΛΟΣ
Φινάλε ανατροπής με πρωτιά Ισπανίας

Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε στον 1ο όμιλο, τα δύο φαβορί, Ισπανία και Πορτογαλία, πήραν την πρόκριση για τους «16» του Μουντιάλ, μετά τις χτεσινές ισοπαλίες κόντρα σε Μαρόκο με 2-2 και Ιράν με 1-1 αντίστοιχα, για την 3η αγωνιστική. Μάλιστα, μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα των δύο αγώνων η κατάσταση ήταν ρευστή, με την Πορτογαλία να κρατάει την πρωτιά, την Ισπανία να χάνει από το Μαρόκο και να «φλερτάρει» ακόμα και με τον αποκλεισμό, και το Ιράν να φτάνει μια «ανάσα» από την πρόκριση. Η ισοφάριση των Ισπανών και των Ιρανών στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε την τελική βαθμολογία, με την πρωτιά να πηγαίνει στην Ισπανία και την Πορτογαλία να μένει δεύτερη.

Σε ένα ματς με όλες τις συγκινήσεις «συγκεντρωμένες» στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πορτογαλία προηγήθηκε με τον Κουαρέσμα λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι (το οποίο υποδείχθηκε με τη βοήθεια του VAR), το οποίο όμως ο ίδιος απέτυχε να μετατρέψει σε γκολ, καθώς νικήθηκε από τον Ιρανό τερματοφύλακα Μπεϊρανβάντ που απέκρουσε. Στο τελευταίο 15λεπτο το Ιράν έγινε πιο επιθετικό και απειλητικό, και κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι του Ανσαριφάρντ στις καθυστερήσεις (χέρι του Σέντρικ με υπόδειξη του VAR). Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό οι Ιρανοί, εκμεταλλευόμενοι και τη σύγχυση των Πορτογάλων, έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Ταρεμί να πάρουν τη νίκη.

Σκούρα τα βρήκε η Ισπανία απέναντι στο αδιάφορο βαθμολογικά αλλά αξιόμαχο Μαρόκο, που αιφνιδιάζοντας το φαβορί κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές, με τα γκολ των Μουταΐμπ (14') και Εν Νεσιρί (81'). Η «Φούρια Ρόχα» όμως ισοφάρισε και τις δυο, με τον Ισκο (19') και στις καθυστερήσεις με τον Ασπας, και πήρε την πρόκριση.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανετη η Κροατία, «καίγονται» τρεις

Με την Κροατία να είναι η μοναδική άνετη του ομίλου και τρεις ομάδες, ανάμεσά τους ένα από τα φαβορί, η Αργεντινή, αλλά και Νιγηρία και Ισλανδία να διεκδικούν το δεύτερο «εισιτήριο» για τους «16», πέφτει σήμερα η αυλαία του 4ου ομίλου. Οι Κροάτες, που έχουν δύο νίκες, βρίσκονται ήδη στην επόμενη φάση ως 1οι του ομίλου, ενώ από τους τρεις που «καίγονται», η Νιγηρία - που έχει τη νίκη επί της Ισλανδίας - βρίσκεται στην πιο ευνοϊκή θέση.

Η Αργεντινή δεν έχει την τύχη στα χέρια της, καθώς για να προκριθεί θέλει μόνο νίκη κόντρα στη Νιγηρία αλλά και να μη νικήσει η Ισλανδία την Κροατία. Σε βαρύ κλίμα και εν μέσω εσωτερικών προβλημάτων, ο Σαμπάολι φέρεται να ετοιμάζει σαρωτικές αλλαγές στην ενδεκάδα, παίζοντας το τελευταίο του «χαρτί». Οι δε Νιγηριανοί, με ανεβασμένη ψυχολογία και χωρίς αγωνιστικά προβλήματα, βολεύονται και με την ισοπαλία.

Στην άλλη αναμέτρηση, οι Κροάτες δεν έχουν βαθμολογικό κίνητρο αλλά δεν τους λείπει αυτό της συνέχισης της εξαιρετικής εικόνας που έχουν δείξει μέχρι τώρα, ενώ ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Ζλάτκο Ντάλιτς έχει την πολυτέλεια να παρατάξει σχήμα με πολλές αλλαγές στη βασική ενδεκάδα. Για τους Ισλανδούς η νίκη είναι μονόδρομος.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Πανηγυρική πρωτιά για την Ουρουγουάη

Μετατρέποντας σε περίπατο το ντέρμπι κορυφής με τη Ρωσία, η Ουρουγουάη επικράτησε με 3-0 για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου και προκρίθηκε στους «16» ως πρώτη. Οι οικοδεσπότες Ρώσοι, που έμειναν 2οι, θα δώσουν το «παρών» στον β' γύρο της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά την ανατροπή της ΕΣΣΔ.

Οι Ουρουγουανοί ήταν εμφανώς καλύτεροι και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 πριν το 25λεπτο, χάρη στο απευθείας φάουλ του Σουάρες (10') και το αυτογκόλ του Τσερίσεφ (23'). Τα πράγματα για τους Ρώσους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα μετά την αποβολή του Σμολίνκοφ με δεύτερη κίτρινη στο 36', και η νοτιοαμερικάνικη ομάδα κυριάρχησε στην επανάληψη, με τον Καβάνι να γράφει το τελικό σκορ στο 90'.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε το Μουντιάλ με νίκη επί της Αιγύπτου, με σκορ 2-1 (45 +6' πεν. Αλ Φαράτζ, 95' Αλ Νταουσαρί - 22' Σαλάχ).

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ζωντανή η Κολομβία

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε στον 8ο όμιλο η Κολομβία, μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Πολωνίας για τη 2η αγωνιστική. Αντίθετα, το αποτέλεσμα ήταν καταδικαστικό για τους Πολωνούς, που με δύο ήττες αποκλείστηκαν από τη διοργάνωση. Στον άλλο αγώνα, η ισοπαλία 2-2 μεταξύ των δύο ομάδων που προπορεύονται στη βαθμολογία του ομίλου, της Ιαπωνίας και της Σενεγάλης, κρατάει και τις δύο στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Με τον Χάμες Ροντρίγκεζ βασικό και τα περισσότερα ατού της σε καλή μέρα, η Κολομβία εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο κόντρα στην για μια ακόμη φορά νωθρή Πολωνία. Τα γκολ για τους Λατίνους πέτυχαν οι Μίνα (40'), Φαλκάο (70') και Κουαδράδο (75').

Σε ένα γεμάτο ματς, με 4 γκολ, αρκετές φάσεις, ταχύτητα και πάθος για τη νίκη, Ιαπωνία και Σενεγάλη παρά το 2-2 απέδειξαν και στο μεταξύ τους παιχνίδι (μετά τις νίκες τους στην πρεμιέρα) ότι δικαίως μπορούν να ονειρεύονται πρόκριση στους «16». Η Σενεγάλη προηγήθηκε δύο φορές (Μανέ 11', Βαγκέ 71'), για να ισοφαρίσει και τις δυο η Ιαπωνία (Ινσούι 34', Χόντα 78').

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Επίδειξη δύναμης από Αγγλία και Βέλγιο

Πετυχαίνοντας ευρείες νίκες στη 2η αγωνιστική, Βέλγιο και Αγγλία «καθάρισαν» την πρόκριση από τον 7ο όμιλο. Στο μεταξύ τους ντέρμπι στην 3η και τελευταία αγωνιστική θα καθοριστεί και η πρωτιά.

Η Αγγλία ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον Παναμά, επικρατώντας με 6-1, που είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της σε Μουντιάλ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κέιν που πέτυχε 3 γκολ (στο 22' και στο 45' με εκτελέσεις πέναλτι, και στο 62'), ενώ τα άλλα σημείωσαν οι Στόουνς (8', 40') και Λίνγκαρντ (36'). Το ιστορικό γκολ για τον Παναμά (πρώτο σε Μουντιάλ) πέτυχε ο Μπαλόι στο 78'.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε το Βέλγιο απέναντι στην Τυνησία, την οποία νίκησε με 5-2, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Αζάρ και Λουκάκου, που πέτυχαν από δύο γκολ (6' πέναλτι, 52' και 16', 45' αντίστοιχα), ενώ το άλλο γκολ σημείωσε ο Μπατσουαγί (90'). Τα γκολ της Τυνησίας σημείωσαν οι Μπρον (18') και Καζρί (93').

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Το «έσωσε» στο τέλος η Γερμανία

Στις καθυστερήσεις «έσωσε την παρτίδα» η Γερμανία, που βρέθηκε σε δεινή θέση αλλά εν τέλει επικράτησε με 2-1 της Σουηδίας για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Στον άλλο αγώνα, το Μεξικό νίκησε τη Νότια Κορέα και βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση για την πρόκριση, αν και μαθηματικά όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά, ακόμα και η πρόκριση για τους τελευταίους και χωρίς βαθμό μέχρι στιγμής Νοτιοκορεάτες.

Το γκολ του Κρόος με εκτέλεση φάουλ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσε τη νίκη στους Γερμανούς και τους ανέβασε κατά πολύ τις ελπίδες πρόκρισης. Μέχρι τότε, η ισοπαλία 1-1, από τα γκολ των Τοϊβόνεν (32') και Ρόις (48'), καθιστούσε φαβορί τους Σουηδούς και έφερνε τη «Νασιοναλμάνσαφτ» κοντά στον αποκλεισμό. Η σκανδιναβική ομάδα όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει ώστε το βαθμό της ισοπαλίας, παρόλο που έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 82', μετά την αποβολή του Μπόατενγκ.

Τη δεύτερη νίκη του πέτυχε το Μεξικό, με 2-1 σε βάρος της Νότιας Κορέας, χάρη στα γκολ των Βέλα (26' πέναλτι) και Ερνάντεζ (66'), ενώ η Κορέα μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Σον. Οι Μεξικανοί βρίσκονται κοντά στην πρόκριση, καθώς την τελευταία αγωνιστική τούς αρκεί η ισοπαλία με αντίπαλο τη Σουηδία.