Σελ. /40
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΣΚΙΕΡΝ 30-27
Εδειξε χαρακτήρα

Τα πάνω κάτω έφεραν το Σάββατο οι παίκτες του Φιλίππου

Μια ανάσα πριν τη σημαντικότερη σελίδα της ιστορίας του μέχρι σήμερα βρίσκεται πλέον ο Φίλιππος Βέροιας. Η ελληνική ομάδα επικράτησε της δανικής Σκιέρν με 30-27 στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης του Τσάλεντζ Καπ. Ετσι απέκτησε σοβαρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Δανία προκειμένου να γίνει η πρώτη ελληνική ομάδα που θα κατακτήσει ευρωπαϊκό κύπελλο στο χάντμπολ.

Οι Ελληνες παίκτες έδειξαν χαρακτήρα και ανέτρεψαν τα προγνωστικά που ήθελαν του Δανούς φαβορί, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα ξεπέρασαν τον εαυτό τους. Αρχικά το άγχος και το βάρος της συμμετοχής σε έναν τελικό φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Φίλιππου. Ετσι οι Δανοί πήραν προβάδισμα στο σκορ με 8-3 στο 14` και 14-8 στο 24`. Ομως τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη. Η ελληνική ομάδα έδειξε ότι βρίσκει τον εαυτό της. Η βελτίωση της άμυνας και η αποτελεσματικότητα στις αντεπιθέσεις άρχισε να αποδίδει καρπούς για τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν αρχικά το σκορ σε 19-19 στο 40`. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Φίλιππος συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά που έφθασε και τους επτά πόντους (28-21). Παρ' όλα αυτά, στα τελευταία λεπτά η επιπολαιότητα έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κλείσουν.... την ψαλίδα και να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους. Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο ήταν ο Τούτσκιν με 7 γκολ ενώ από τους Δανούς τα περισσότερα τέρματα σημείωσε ο Σλοτ.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής της ελληνικής ομάδας Νίκος Μάντζος επισήμανε πως ο στόχος ενόψει της ρεβάνς είναι να μελετηθούν τα λάθη του πρώτο αγώνα. «Θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να κρατήσουμε τη διαφορά και να κατακτήσουμε το Κύπελλο. Εμείς θα πάμε να παίξουμε ελεύθερα και θα εξακολουθήσουμε να το βλέπουμε σαν γιορτή», επισήμανε ο Ελληνας τεχνικός που παράλληλα αφιέρωσε τη νίκη στα θύματα του τροχαίου δυστυχήματος στα Τέμπη.

Στην αντίπερα όχθη, ο προπονητής των Δανών Αντρες Νταλ Νίλσεν στάθηκε στο γεγονός της μείωσης της διαφορά που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική, αφού τα πράγματα όπως εξελίχθηκαν ίσως να ήταν χειρότερα.

ΕΘΝΙΚΗ
Χωρίς Αμανατίδη

Μετά τους Πατσατζόγλου, Κυργιάκο, Νικολαΐδη, ο Ρεχάγκελ δεν μπορεί να υπολογίζει για το σημερινό φιλικό με τη Σλοβακία (19.00, ΑΛΦΑ) ούτε τον Γιάννη Αμανατίδη. Ο μεσοεπιθετικός της Στουτγκάρδης υπέστη υποτροπή σε παλιό του τραύμα στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια του σαββατιάτικου αγώνα με τη Χάνσα Ρόστοκ. Ετσι δεν ακολούθησε την υπόλοιπη αποστολή που από χτες βρίσκεται στην πόλη Ζίλινα. Αναφερόμενος στο σημερινό παιχνίδι ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας το χαρακτήρισε «μια καλή ευκαιρία πριν από τους αγώνες για τα προκριματικά του EURO 2004, με την Ισπανία και την Ουκρανία, να παίξουμε με έναν αντίπαλο αρκετά δυνατό, σαν τεστ για να δούμε την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε. Είναι, επίσης, σημαντικό ότι θα συναντηθούμε και πάλι με τους παίκτες».

• Επίσης σήμερα, στην πόλη Πουχόφ (16.00), η Εθνική ελπίδων δίνει φιλικό αγώνα με την αντίστοιχη της Σλοβακίας. Ο Στέλιος Μανωλάς επιζητά τέτοιες ευκαιρίες αφού όπως έχει δηλώσει «μας χρειάζονται γιατί η ομάδα, για προφανής λόγους, συνεχώς αλλάζει. Τα φιλικά παιχνίδια λοιπόν μας δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργούμε ομοιογένεια και οι παίχτες να γνωρίζονται καλύτερα μεταξύ τους».

Σήμερα θα διεξαχθεί και ο αγώνας της Εθνικής ομάδας των Ελπίδων με την αντίστοιχη της Σλοβακίας στην πόλη Πουχόφ στις 4 μ.μ. ώρα Ελλάδας.

ΔΙΕΘΝΗ
Το τέλος ήταν πιο... γλυκό

Μπορεί η χρονιά στην ευρωπαϊκή πορεία να επιφύλαξε μια μεγάλη απογοήτευση για την Μπάγερν Μονάχου (αποκλεισμός από τον Α` γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ) το τέλος όμως ήταν ιδιαίτερα... γλυκό για τους Βαυαρούς. Ετσι από το Σάββατο η ομάδα του Μονάχου είναι πλέον η πρωταθλήτρια Γερμανίας για φέτος και μάλιστα τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος. Οι παίκτες του Οτμαρ Χίτζεφελντ νίκησαν εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ με 2-0 και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο πλέον τα στραβοπατήματα της Στουτγκάρδης και της Ντόρτμουντ. Η πρώτη αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Χάνστα Ροστόκ και η δεύτερη κόλλησε στο μηδέν με αντίπαλο τη Μόναχο 1860. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 30 αγώνες): Μπάγερν Μονάχου 66, Στουτγκάρδη 52, Ντόρτμουντ 52, Χέρτα Βερολίνου 51.

• Η σπουδαία νίκη επί της Τότεναμ στο «Γουάι Χαρτ Λέιν» με 2-0 σε συνδυασμό και με το... δώρο της Αρσεναλ που στροβοπάτησε κόντρα στην Μπόλτον (2-2) ήταν ό,τι καλύτερο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «μπέμπηδες» είναι πλέον το πρώτο φαβορί για τον τίτλο στην Αγγλία αφού ξέφυγαν με 5 βαθμούς των «κανονιέρηδων» που όμως έχουν έναν αγώνα λιγότερο αλλά υπολείπονται και στη διαφορά τερμάτων. Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ και η μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ εκτός έδρας επί της Γουστ Μπρομ με 6-0. Ετσι τώρα η ομάδα του Ζεράρ Ουγιέ βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την 4η θέση της βαθμολογίας.
  • Ενα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου στην πριμέρα ντιβιζιόν είναι μετά το πέρας της 31ης αγωνιστικής η Ρεάλ Μαδρίτης, εκμεταλλευόμενη τις ήττες της Σοσιεδάδ και της Ντεπορτίβο. Οι παίκτες του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε πέρασαν εύκολα από το Ολυμπιακό Στάδιο της Σεβίλης νικώντας με 3-1 την ομάδα του Νίκου Μαχλά που αγωνίστηκε στα τελευταία 19 λεπτά την ώρα που Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ντεπορτίβο Λα Κορούνια γνώριζαν εκτός έδρας ήττες από την Μπαρτσελόνα (2-1) και τη Μαγιόρκα (3-0) αντιστοίχως.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Δημήτρης Τακίδης του Συνδέσμου Κιλκίς κληρώθηκε να διευθύνει την αναμέτρηση Ολυμπιακού - ΠΑΣ Γιάννινα, που θα διεξαχθεί στην Πάτρα, λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 28ης αγωνιστικής θα σφυρίξουν: ΠΑΟ - ΟΦΗ (Τσικίνης), ΑΕΚ - Αρης (Τεροβίτσας), Ιωνικός - Ηρακλής (Φινοκαλιώτης), Ξάνθη - Καλλιθέα (Σπυρόπουλος), Προοδευτική - Παναχαϊκή (Μπισογιάννης), ΠΑΟΚ - Πανιώνιος (Καμινάρης), Αιγάλεω - Ακράτητος (Τσαγκαράκης).

ΦΙΜΠΑ ΚΑΠ
Κέρδος οι εμπειρίες

Με την καθ' όλα τιμητική τέταρτη θέση του ΦΙΜΠΑ ΚΑΠ επέστρεψε στις αποσκευές της από τη Σαμάρα της Ρωσίας η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΔΑΣ Ανω Λιοσίων. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας του Αγγελου Γιαννουλάκη γνώρισαν την ήττα και στο «μικρό» τελικό του φάιναλ φορ που διεξήχθη την Κυριακή του Πάσχα, από την τοπική ομάδα με 84-70 (ημίχρονο 49-37) και κατέκτησαν την τέταρτη θέση. Οι Ελληνίδες παίκτριες παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα επηρεασμένες από τον αποκλεισμό τους από τον τελικό της διοργάνωσης και έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Αποτέλεσμα ήταν να μην μπορέσουν να ακολουθήσουν το ρυθμό των Ρωσίδων. Σημειώνεται η ομάδα της Δυτικής Αθήνας είχε κάνει πολύ σπουδαία εμφάνιση στον ημιτελικό κόντρα στην ισχυρή Εξ Εν Προβάνς αλλά ηττήθηκε από τις Γαλλίδες με 72-70. Αυτές μάλιστα είναι πλέον και οι πρωταθλήτριες Ευρώπης αφού στον τελικό επικράτησαν της ισπανικής Γκραν Κανάρια με 80-71.

ΟΥΕΦΑ
Από «χρυσό»... «ασημένιο »

Αλλάζει από φέτος ο κανονισμός του «χρυσού γκολ» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και αντικαθίσταται από το «ασημένιο γκολ». Οπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος της ΟΥΕΦΑ Μάικ Λι, στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ και του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, που θα γίνουν τον Μάη σε Μάντσεστερ και Σεβίλη αντίστοιχα, θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά ο κανονισμός του «ασημένιου γκολ» σε περίπτωση παράτασης. Η αλλαγή έγκειται στο ότι πλέον το παιχνίδι δεν τελειώνει όταν σημειωθεί γκολ, αλλά συνεχίζεται υποχρεωτικά μέχρι τη συμπλήρωση του ημιχρόνου της παράτασης. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι, αν στο 105' υπάρχει νικητής, ο αγώνας αυτόματα διακόπτεται. Αντίθετα, αν το παιχνίδι παραμένει ισόπαλο, τότε παίζεται ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ανεξάρτητα αν στο διάστημα αυτό θα επιτευχθεί γκολ. Με την αλλαγή αυτή, η UEFA ευελπιστεί ότι θα αλλάξει τη νοοτροπία των ομάδων που παίζουν σε τελικούς, οι οποίες προτιμούσαν να παίζουν αμυντικά, αφού αν δέχονταν ένα γκολ έχαναν τον αγώνα. Τώρα, θα έχουν τη δυνατότητα να το ανταποδώσουν, κάνοντας παράλληλα πιο δίκαιο το σύστημα. Εννοείται ότι σε περίπτωση που το ημίωρο της παράτασης λήξει ισόπαλο, διατηρείται η γνωστή διαδικασία των πέναλτι.

Γ` ΕΘΝΙΚΗ
Το ενδιαφέρον στην Κρήτη

Η μάχη του «Μαρτινέγκο» ανάμεσα στον γηπεδούχο και τρίτο στη βαθμολογία Εργοτέλη και του πρωτοπόρου Ποσειδώνα Νέων Πόρων ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής της Γ` Εθνικής που συνεχίζεται σήμερα. Για τους γηπεδούχους μοναδικός στόχος είναι η νίκη, προκειμένου να σταθεροποιήσουν τη θέση τους στην τροχιά ανόδου. Τη νίκη των Κρητικών επιζητά και ο δεύτερος στη βαθμολογία Λεβαδειακός που φιλοξενείται στην Καστοριά από την τοπική ομάδα και θέλει να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην κορυφή... Νίκη χωρίς ιδρώτα για τη Νίκη Βόλου, που, βάσει προγράμματος, φιλοξενείται από τα Τρίκαλα, αλλά η τιμωρία λόγω χρεών των γηπεδούχων δίνει στα χαρτιά τη νίκη για τους Βολιώτες. Φλέγεται και η ουρά της βαθμολογίας, αφού οι αναμετρήσεις Βύζας - Χανιά και Αγιος Δημήτριος - Εθνικός θα καθορίσουν πολλά για τη συνέχεια... Συνοπτικά το πρόγραμμα: Θρασύβουλος - Ναυπακτιακός Αστέρας, Αγιος Νικόλαος - Αχαρναϊκός, Κιλκισιακός - Λύκοι, Μαρκό - Λάρισα, Τρίκαλα - Νίκη Βόλου, Καστοριά - Λεβαδειακός, Βύζας - Χανιά, Αγιος Δημήτριος - Εθνικός Εργοτέλης - Ποσειδών Νέων Πόρων, Αγροτικός Αστέρας - Λεωνίδιο. Ολοι οι αγώνες αρχίζουν στις 17.00.